Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Rozvojová a humanitární pomoc České republiky potřebuje dobrý systém i finance

19. 4. 2010 - PRAHA [Econnect]

Zástupci platformy Česko proti chudobě, která sdružuje více než 40 českých neziskových organizací, vítají nedávné schválení Zákona o zahraniční rozvojové spolupráci a humanitární pomoci v Poslanecké sněmovně PČR, upozorňují však na rizika, která plynou z nedostatečného financování rozvojového a humanitárního sektoru.

„Vítáme, že byl zákon schválen. Samotná zákonná norma však nestačí, pokud systém nebude dostatečně financován,“ řekl koordinátor kampaně Česko proti chudobě Tomáš Tožička.

Česká republika se dříve zavázala, že její příspěvek na rozvojové a humanitární projekty bude do roku 2015 navýšen na 0,7 % hrubého národního důchodu, dodatečně pak příslib změnila na 0,33% HND ročně.

„V tomto roce byl oproti našim dlouhodobým závazkům rozpočet na rozvojovou spolupráci a humanitární pomoc opět snížen. Politická reprezentace, tzn. Vláda a Parlament ČR, kteří navrhují a schvalují rozpočet, by se dle našeho názoru měla vrátit k plnění svých dlouhodobých závazků vůči mezinárodnímu společenství,“ komentuje situaci koordinátorka kampaně Dagmar Trkalová.

Požadavek na zvýšení objemu financí mířících do oblastí postižených katastrofou nebo dlouhodobou krizí není jedinou námitkou ze strany zástupců neziskového sektoru.

„Dalším dlouhodobým požadavkem je zároveň to, aby prostředky byly poskytovány na boj proti extrémní chudobě a urgentní pomoci při humanitárních krizích. Podpora českého exportu do zemí třetího světa by neměla v rozhodování o směřování české pomoci hrát tak významnou roli, jako tomu bohužel bylo doposud,“ dodává Tožička.

Již tuto středu 21. dubna má hlasování o Zákoně o zahraniční rozvojové spolupráci a humanitární pomoci na programu jako první bod jednání Senát ČR. Doufáme, že i senátoři zákon schválí a Česká republika bude mít po letech legislativně ošetřen funkční systém v oblasti rozvojové spolupráce a humanitární pomoci.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz