Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Paroubek dnes sfáral mezi horníky, které chce připravit o práci

20. 5. 2010 - HORNÍ JIŘETÍN [Econnect]

Předseda ČSSD Jiří Paroubek dnes před polednem sfáral do posledního hnědouhelného hlubinného dolu v ČR, dolu Centrum na Litvínovsku. Ten měl být uzavřen již v loňském roce, v tuto chvíli má smlouvu na dodávky uhlí pro RTA Unipetrol do roku 2012. Ročně se zde vytěží půl miliónu tun vysokovýhřevného nízkosirnatého uhlí. Důl pracuje na stejném ložisku, které by pro povrchovou těžbu zpřístupnilo případné prolomení územních ekologických limitů těžby. Prolomení limitů, které Jiří Paroubek prosazuje, by tak dříve či později připravilo 300 zaměstnanců dolu Centrum o práci. Prolomení limitů by zároveň snížilo tuzemské ceny hnědého uhlí a uzavření dolu Centrum urychlilo.

„Negativní dopady hlubinného dolu na lidi žijící v okolí jsou asi stokrát menší, než v případě povrchové těžby. Povrchový důl zatěžuje okolní obce nesrovnatelně větším množstvím prachu a hluku. Namísto poklesů povrchu obrací desítky kilometrů čtverečních v měsíční krajinu. Ale zejména nás kvůli hlubinné těžbě na Centrumce nikdo nehrozí vyhání z domova,“ uvedl dnes místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt.

Uhlí samozřejmě není čistý ani obnovitelný zdroj - bez ohledu na způsob, jakým bylo vytěženo, vznikají při jeho spalování stejné exhalace, které jsou nebezpečně pro lidi a přírodu v bezprostředním okolí i pro globální klima. Protože však snižování závislosti české energetiky na hnědém uhlí bude nevyhnutelně postupné, preferují Kořeny na Litvínovsku hlubinnou těžbu před povrchovou jako nesrovnatelně menší zlo.

„Je trochu paradoxní, že pan Paroubek se v rámci předvolební kampaně nechává fotit s horníky, kteří v důsledku jeho postoje k limitům těžby mohou rychleji přijít o práci. Kdyby novinám zapózoval na kráčejícím velkorypadle, které se blíží k Hornímu Jiřetínu a Litvínovu, bylo by to poctivější,“ doplnila členka výboru Kořenů Tereza Otcovská z Litvínova. Důl Centrum i velkolom ČSA mají stejného vlastníka – společnost Czech Coal, jejímž největším akcionářem je nechvalně známý finančník Pavel Tykač.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz