Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Na ProtestFestu se diskutovalo o "společnosti strachu"

21. 5. 2010 - BRNO [Econnect]

Ve veřejné diskusní fórum se v pátek 21. května v odpoledních hodinách, proměnil Clubwash v Brně. Této akci předcházel seminář „Plánujeme územní plán“ spolupracujících neziskových organizací s praktickými radami pro veřejnost a informacemi k aktuální problematice územního rozvoje města Brna a Jihomoravského kraje.

Tentokrát aktivisté kampaně Freedom Not Fear (Svobodu beze strachu) a internetového portálu Migraceonline připravili blok přednášek s následnou diskusí k hlavnímu tématu letošního ročníku festivalu s podtitulem „Společnost strachu“. Akce byla součástí seriálu hyde parků festivalu alternativní kultury a aktivismu ProtestFest 2010.

Živá diskuze v neformálním prostředí nad tématy mediální manipulace, umělého vytváření rizik, role strachu v politických strategiích, mediálního obrazu migrace i pracovních práv migrantů a migrantek -tak vypadala spolu s veganským občerstvením skupiny Jídlo místo zbraní dnes odpoledne veřejná diskuse „Společnost strachu“ v brněnském klubu Wash . Panelová diskuze sledovala jediné: zasvěcení do některých technik mediální manipulace, které vedou k souhlasu s represivními opatřeními a omezováním práv a svobod. Pokusila se zároveň otevřít debatu o manipulaci s informacemi, o označování a vylučování různých nepohodlných skupin ze společnosti pomocí vytváření strachu na základě jejich mediálního obrazu. „Strach není jen individuální pocit, na společenské úrovni představuje politickou strategii a nástroj vládnutí. Kdo se bojí, nesmí nejen do lesa, ale především do ulic protestovat proti své vládě. Raději se jí choulí u nohou a očekává její ochranu,“ upřesňuje téma příspěvku jeho autor Ondřej Slačálek.

Dostalo se i na aktuální problémy: mediální obraz migrantů a migrantek, vymahatelnost pracovních práv zaměstnanců ze zahraničí, strach ze ztráty zaměstnání a nedůstojný život agenturních pracujících v České republice. Marek Čanek z Migraceonline upřesňuje: "Neplacení mezd zahraničním pracovníkům je v době ekonomické krize relativně časté. Nepoctivý zaměstnavatelé, ví, že si na ně migranti stěžovat stejně nebudou, protože by jim v případě, že pracovali načerno, hrozilo vyhoštění“. Na místě byla k dispozici i petice, žádající omezení spolupráce cizinecké policie a inspektorátů úřadů práce. „Aby si postižení zaměstnanci mohli stěžovat na inspektorátech práce, musela by tato instituce omezit spolupráci s cizineckou policií. Domnívám se, že migrační kontrola by z hlediska rovnosti zaměstnanců neměla zasahovat do práva na spravedlivou mzdu“ dodává Čanek.

V průběhu čtrnácti dnů sedmého ročníku festivalu ProtestFest 2010 mohli jeho návštěvníci zhlédnout hudební vystoupení, filmové projekce, přednášky, besedy i divadelní představení. Festival tradičně zakončí celodenní open air StreetFest v sobotu 22. května s vystoupením hudebních skupin, divadly,performancemi, graffity jamem, infostánky, fotbalem proti rasismu a karnevalovým průvodem. Večer bude pokračovat dalším kulturním programem.

Festival alternativní kultury a aktivismu ProtestFest je nekomerční aktivitou, organizovanou neplacenými dobrovolníky. Představuje prostor pro široké spektrum forem sdělení a aktivit. Jeho cílem je propojit neziskové organizace s neformálními hnutími a jednotlivci, kteří se zabývají společenskými a environmentálními problémy současnosti.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz