Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ministerstvo uznává pochybnosti o bezpečnosti bisfenolu A, jeho zákaz však zatím nechystá

8. 6. 2010 - PRAHA [Econnect/Greenpeace]

Greenpeace v návaznosti na negativní odpověď Ministerstva zdravotnictví na výzvu na zákaz nebezpečného bisfenolu A (BPA) v kojeneckých lahvích opětovně apeluje na ministerstvo a hlavního hygienika Michaela Víta, aby na základě principu předběžné opatrnosti přestali vystavovat kojence a batolata zbytečnému riziku a BPA neprodleně zakázali.

Ministerstvo ve své odpovědi na výzvu k zákazu uznává možnost, že bisfenol A nepříznivě ovlivňuje hormonální systém lidského těla a také fakt, že panují pochybnosti o bezpečnosti této látky, nicméně se nechystá přijmout žádné okamžité kroky, které by eliminovaly rizika spojená s jeho používáním, a to ani v produktech pro děti. Další postup ministerstva se prý bude odvíjet od výsledků hodnocení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA). Greenpeace věří, že připravované hodnocení rizik EFSA bude provedeno kvalitněji a komplexněji, než odborníky velmi kritizované stanovisko z roku 2006, podle kterého se řídí platná legislativa.

Existuje však řada důkazů o negativním vlivu BPA již při velmi nízkých dávkách a svůj postoj k němu přehodnotila například už i americká obdoba EFSA – vládní agentura FDA (Správa potravin a léčiv). Greenpeace je proto přesvědčeno, že okamžitý zákaz bisfenolu A v kojeneckých láhvích a dalších materiálech přicházejících do styku s potravinami určených pro děti do tří let, představuje nezbytný krok, který v souladu s principem předběžné opatrnosti přestane děti vystavovat zbytečným rizikům.

Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace k opakovanému apelu na české úřady dodává: „Ministerstvo by mělo BPA neprodleně zakázat a jeho užití povolit až v případě, že se prokáže jeho naprostá nezávadnost. Po předchozích zkušenostech s fungováním EFSA a jejím napojení na průmyslovou lobby by mělo ministerstvo vycházet spíše z výsledků summitu WHO o bisfenolu A, který se bude konat v Kanadě letos na podzim.“

Greenpeace je připraveno s Ministerstvem zdravotnictví na přípravě zákazu maximálně spolupracovat. „Jsme potěšeni, že se ministerstvo tímto problémem zabývá a že souhlasilo se setkáním se zástupci Greenpeace, na kterém budeme moci názorně vysvětlit všechny důvody, proč by měl být bisfenol A zakázán i v České republice. Organismus malých dětí je na působení toxických látek nejcitlivější a není důvod je BPA zbytečně vystavovat. Zákaz BPA by nezpůsobil žádné komplikace, protože na trhu jsou dostupné i výrobky bez této nebezpečné látky. O tom, že svému dítěti kupují láhev s obsahem BPA však rodiče často ani nevědí,“ doplnila Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace.

BPA v produktech pro děti určených pro styk s potravinami dosud zakázala Kanada, následovalo ji zatím pět států USA, Dánsko, Francie a otevřeně o něm hovoří Švédsko.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz