Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Zelená energie může Evropě vyhrát technologické soupeření s Čínou a USA

9. 7. 2010 - PRAHA [Econnect/Greenpeace]

Zelená energie může pomoci Evropě znovu nabýt konkurenční výhodu v mezinárodním soupeření technologií a zároveň seškrtat stále rostoucí náklady na paliva a pohonné hmoty, vytvořit nová pracovní místa a snížit emise oxidu uhličitého. Toto jsou závěry nové studie, kterou si Greenpeace nechalo vypracovat Evropskou radou pro obnovitelné zdroje (EREC) a která byla dnes zveřejněna v Bruselu.

Zatímco EU stále pracuje na své vizi energetického a hospodářského výhledu pro rok 2050, Čína i USA postupují velmi rychle kupředu ve vývoji inovací i ve své energetické soběstačnosti. Čína již co do instalací technologií využívající energie z obnovitelných zdrojů předehnala Evropu.

Třetí vydání evropského scénáře Energetické [R]evoluce jasně ukazuje, že EU může znovu nabýt svého prvenství v případě, že vyvine účinné a obnovitelné zdroje využívající technologie, vhodně zapojené do moderní rozvodné sítě. Studie, provedená v Ústavu technické termodynamiky německého střediska pro letectví a kosmonautiku (DLR), ukazuje, že 97% veškeré elektrické energie využívané v Evropě a 92% její celkové spotřeby energie by mohlo v roce 2050 pocházet z obnovitelných zdrojů, což zároveň umožní snížit emise CO2 o 95% bez jakéhokoli využití jaderné energie či technologie zachycování a skladování uhlíku. I při zohlednění investičních nákladů mohou evropské ekonomiky do roku 2050 ušetřit díky úsporám na fosilních palivech v průměru € 19 miliard dolarů ročně. Stovky tisíc nově vzniklých pracovních míst by rovněž zvýšily výkon hospodářství EU.

Poradkyně Greenpeace v otázkách energetické politiky EU Frauke Thies poznamenala: „Před 40 lety byly obnovitelné zdroje energie snem, dnes jsou realitou, za 40 let by měly být normou. Přechod na 100% využití obnovitelných zdrojů v roce 2050 nemá význam jen pro ochranu klimatu, ale také pro celou ekonomiku. Uhlí a jaderná energie jsou pro inovace slepou uličkou, zatímco obnovitelné zdroje energie mohou přinést nové technologie, pracovní místa a energetickou bezpečnost. Chce-li využít tohoto potenciálu, musí Komise náležitě prostudovat přínosy a možností provedení přechodu na 100% zelenou energetickou budoucnost."

Generální tajemnice EREC Christine Lins dnes řekla: „Scénář Energetické revoluce ukazuje, že je technologicky možné do roku 2050 dosáhnout 100% využití energie z obnovitelných zdrojů i se všemi výhodami pro životní prostředí a evropskou ekonomiku, které z toho plynou, a zároveň vytvořit statisíce nových pracovních míst. Jediné, co k naplnění tohoto scénáře trvale udržitelné energetické budoucnosti Evropy zatím chybí, je politická vůle."

Při porovnání s jinými energetickými koncepcemi EU s výhledem na rok 2050, vychází scénář Energetické [R]evoluce jednoznačně jako ambiciózní plán, založený ale na základě realistických výchozích předpokladech. Bezpečná a vyvážená skladba zdrojů energie pro energetické soustavy v Evropě činí ze scénáře Energetické [R]evoluce nejspolehlivější a trvale udržitelný plán pro skutečnou energetickou revoluci. Chce-li EU uskutečnit tento scénář Energetické [R] evoluce, musí naplnit své ambice v oblasti změny klimatu, zastavit masivní dotace pro fosilní paliva a aktivně podporovat vytváření silné a čisté ekonomiky.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz