Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Téměř 40 % mateřských škol nedokáže uplatňovat zásady zdravého životního stylu dětí

14. 7. 2010 - PRAHA [Econnect]

Česká školní inspekce ve své tematické zprávě uvádí, že ačkoliv mateřské školy mají výchovu ke zdraví zapracovanou ve svých pedagogických plánech, nedaří se ji naplňovat v praxi. Podle zjištěných údajů více než čtvrtina MŠ nenabízí dostatek aktivit pro rozvoj pohybových a manipulačních dovedností (26%) ani zprostředkování základních znalostí o těle, zdraví a bezpečí (24%). Nejvíce alarmující je však skutečnost, že 39% MŠ nedokáže uplatňovat zásady zdravého životního stylu.

Cestou k nápravě je především podpora vzdělávání učitelů v oblasti zdravého životního stylu a zapojování rodičů do školních tematických projektů. V České republice tuto roli plní program Zdravá abeceda, který nabízí školám pomůcky, scénáře výuky, kurzy pro učitele, ale také semináře a poradnu pro rodiče dětí. Program vychází z běžných situací ve školce jako je oslava narozenin či výběr kroužků, a děti se při těchto příležitostech učí o zdraví a svých potřebách zážitkem a hrou.

"Ačkoliv tomu mnozí dospělí odmítají věřit, předškolní děti si umí vybrat správný mix pohybu a výživy", říká metodik programu Nikola Křístek z občanského sdružení Aisis. "Když děti nevedeme k přemýšlení nad svým zdravím už v mateřské škole, sami se připravujeme o možnost ovlivnit jejich rozhodování v době, kdy už nejsou pod tak pozorným dohledem jako v mateřské škole. Křivka nárůstu
obezity na ZŠ je alarmující, ale to už je jen důsledek."

Program Zdravá abeceda připravila skupina učitelů z celé ČR za podpory odborníků na pohyb, výživu a psychohygienu. V současné době bylo vyškoleno přes 500 pedagogů, do konce roku 2010 bude jejich počet dvojnásobný.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz