Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Dopis Auto*Matu primátoru Pavlu Bémovi

13. 9. 2010 - Michal Křivohlávek, Auto*Mat

Vážený pane primátore, tunel Blanka je nejdražší a největší městskou stavbou, hrazenou z veřejných rozpočtů, tedy z peněz daňových poplatníků. Zahrnul jste ji do svého volebního programu a spojil s ní a s její obhajobou značnou část své politické kariéry. Před časem jste se vsadil s iniciativou Auto*Mat, že výsledná cena tunelového komplexu Blanka nepřekročí cenu, za niž tuto veřejnou zakázku za 21,205 miliardy korun získala v soutěži společnost Metrostav. V případě, že se stavba prodraží, jste se zavázal odpracovat 50 hodin veřejně prospěšných prací podle zadání Auto*Matu. Jsme přesvědčeni, že nastal čas, abyste svému závazku dostál.

Podle zpráv z poslední doby se dokončení tunelů Blanka nejen zpozdí, ale i prodraží. Vycházíme zejména z těchto veřejně dostupných informací:

1. Tři propady půdy nad tunelem způsobily prodražení stavby. V místech sesuvů půdy si stavba vyžádala dodatečné zpevňování nadloží betonovou deskou. Po událostech došlo k úpravě technologického postupu i výstroje výrubu, které měly za následek další zdražení stavby o cca 100 miliónů korun.

2. Oddálení termínu zprovoznění tunelového komplexu bylo oficiálně odloženo minimálně o 13 měsíců, tj. z původně deklarovaného listopadu 2011 nejdříve na prosinec 2012 (dle informací z výboru dopravy ZHMP. To může způsobit také prodražení stavby.

3. Došlo ke zvýšení sazby daně z přidané hodnoty. Toto navýšení sice nebylo vyvoláno komplikacemi se stavbou tunelu, nicméně dobrý hospodář musí počítat i s takovými riziky. Zvýšení sazby DPH z 19 % na 20 % přineslo dodatečné náklady na stavební část o cca 210 miliónů korun.

4. Na základě materiálu prezentovaného na Výboru dopravy ZHMP dne 10. 2. pracovníkem OMI MHMP je současná cena stavební části 21,941 miliardy Kč. Oproti vysoutěžené ceně 21,205 miliardy Kč tedy bylo oficielně doloženo navýšení výsledné částky o 736 miliónů Kč. Jelikož tuto změnu nelze ani při nejlepší vůli vysvětlit pouze mírou inflace v předchozích dvou letech, došlo k potvrzení navýšení ceny stavební části tunelu Blanka.

Důvodně se domníváme, pane primátore, že jste sázku s námi prohrál. Rádi bychom Vás proto vyzvali, abyste si prvních 10 hodin ze slíbených 50 odpracoval jako koordinátor pořadatelské služby při pouliční slavnosti Zažít město jinak, kterou pořádáme 25. září v ulicích Vinohrad. Věříme, že se tohoto úkolu zhostíte se ctí a rádi s Vámi osobně dojednáme nezbytné podrobnosti.

V případě, že byste ještě Vaši prohru nepovažoval za jasnou a zřejmou, Vás žádáme o okamžité zveřejnění kompletního rozpočtu tunelového komplexu Blanka včetně všech aktualizací, vyvolaných propady stavby, jejím zdržením a dalšími okolnostmi. Z takového materiálu, který nyní není veřejně dostupný, jasně vyplyne stav věcí k dnešnímu dni.

Považujte, prosím, tento dopis za otevřený.

S pozdravem, za Auto*Mat, Michal Křivohlávek

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz