Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

České nevládní organizace se zapojily do mezinárodního projektu pro čistější ovzduší i ochranu klimatu

23. 9. 2010 - PRAHA [Econnect]

České nevládní organizace se zapojily do mezinárodního ekologického projektu, jehož cílem je dosáhnout čistějšího ovzduší, zejména v městech, kde je hlavním zdrojem znečištění automobilová doprava. V České republice projekt koordinuje Centrum pro životní prostředí a zdraví (CpŽPZ), které usiluje o přenesení pozitivních zahraničních zkušeností s efektivními opatřeními do českých podmínek.

„Stali jsem se partnery mezinárodního projektu, na kterém se podílejí významní evropští experti a nevládní organizace, např. z Německa, Rakouska, Švýcarska, Maďarska, Polska nebo Slovenska. Chceme přenést pozitivní zahraniční zkušenosti s omezováním emisí škodlivin zejména z automobilové dopravy pomocí opatření jakou jsou tzv. nízkoemisní zóny, vybavení vozidel s dieselovými motory prachovými filtry, zpoplatnění vjezdu automobilů do center měst, rozvoj cyklistiky ve městech a podobně. Například nízkoemisní zóny úspěšně fungují v desítkách německých, švédských, dánských, holandských nebo britských měst různé velikosti. Nevidím důvod, proč je by nemohly podobně úspěšně fungovat i ve městech českých nebo moravských,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.

Jednou z priorit projektu je omezit množství jemných uhlíkových částeček, kterými zamořují ovzduší měst dieselové motory automobilů. Vdechování těchto částic vážné ohrožuje lidské zdraví obyvatel měst. Ale tyto uhlíkové částice jsou také schopny putovat atmosférou na větší vzdálenosti a podle řady odborníků se významnými způsobem podílejí na změně klimatu. Např. podle klimatických expertů Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) přispívají zejména v Arktidě ke zrychlenému tání polárních ledovců.

„Jako jeden z prvních kroků projektu jsme spolu s místními nevládními organizacemi v Plzni, Praze, Brně a Českých Budějovicích oslovili vedoucí osobnosti kandidátek pro komunální volby s dotazy na jejich postoj k zavádění některých opatřeních, která se v zahraničí osvědčila jako efektivní nástroje zlepšování kvality ovzduší,“ uvedl Šuta a dodal: „Nyní shromažďujeme odpovědi volebních lídrů, které budeme analyzovat a plánujeme je ve všech zapojených městech různou formou prezentovat.“

Mezinárodním koordinátorem projektu je německá organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH). V České republice se do něj zatím kromě CpŽPZ zapojily ještě organizace AutoMat, Calla, Děti Země a Ekologický institut Veronica.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz