Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Projekt Colours of Music představí africký a romský hip hop

1. 3. 2005 -, Econnect/Colours of Music

Zítra začíná v brněnském klubu Fléda společné turné hvězdy afrického rapu, ženského tria Alif, a romského rappera Gipsyho. Alif je vůbec první senegalská ženská rapová skupina a jejich hudba vyrůstá z bohaté tradice tamějšího hip hopu, který má v hlavním městě Dakaru své centrum. Jejich jméno znamená „osvobozující útok feministického dělostřelectva“. V České republice již několikrát koncertovaly a jejich živelný projev vždy vyvolal velké nadšení.

Gipsy je frontman přední české hip hopové formace Syndrom Snopp a chystá na turné výjimečné vystoupení, kdy se k němu živě připojí vynikající romští muzikanti – houslista Vojta Lavička (ex. Deep Sweden, Álom) a kytarista Vladimír Demeter, člen kapely Bengas. Turné pokračuje 3. března v pražském Abatonu a 4. března v plzeňském Divadle pod lampou.

Témata, o kterých členky Alif rapují především v jazyku wolof a ve francouzštině, čerpají z postavení ženy v senegalské společnosti - vynucené sňatky, násilí na ženách, dvojí morálka tamější muslimské společnosti. Alif se díky tomu v Senegalu postaraly o velký rozruch: odmítnutí velkými vydavatelstvími na straně jedné a obrovský zájem senegalské veřejnosti na straně druhé. Mezi mužskými kolegy si členky vydobyly značný respekt – koncertovaly např. s Positive Black Soul, Xuman či Pee Froiss.

Gipsyho roma hip hop je charakteristický melodickými refrény, cikánskými kytarami a houslemi, které jsou kombinované s klasickým rapem a „drsnými texty ze života“. Jeho projev již zaujal několik zahraničních producentů. Ke společným koncertům v Praze (7. 4. - Akropolis) a Drážďanech (8. 4.) si ho vybral král balkánské dechovky Boban Marković. Vážný zájem o Gipsyho projevil berlínský festival „Karneval der Kulturen“, berlínská mekka world music Kaffe Burger či radio Multikulti. Turné je součástí projektu Colours of Music a je zároveň součástí Dnů frankofonie 2005.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz