Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Greenpeace předložilo analýzy toxického bahna: neobvykle vysoké dávky arsenu a rtuti

8. 10. 2010 - PRAHA [Econnect]

Červené bahno, které uniklo po havárii v hliníkárně v Kolontaru, je nejen žíravé, ale obsahuje i velké množství toxických těžkých kovů arsenu a rtuti. Odhalily to výsledky analýz vzorků bahna odebraných členy Greenpeace den po katastrofě. Analýzy provedly Rakouský Spolkový úřad pro životní prostředí a maďarská laboratoř Balint v Budapešti.

Greenpeace odebralo vzorky bahna den po katastrofě v Kolontaru a okamžitě je předalo nezávislým laboratořím. Naměřené hodnoty jsou překvapivě vysoké. „Očekávali jsme, že najdeme těžké kovy, ale množství arsenu a rtuti jsou překvapující – zejména koncentrace arsenu jsou přibližně dvojnásobné oproti obvyklým hodnotám,“ řekl Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR.

Analýza prokázala, že bahno v Kolontáru obsahovalo 110 mg/kg arsenu, 1,3 mg/kg rtuti a 660 mg/kg chromu. S ohledem na celkový objem uniklého kalu by to znamenalo, že do životního prostředí mohlo uvolnit až 55 tun arsenu. V odebraném vzorku vody z kanálu v Kolontaru byl obsah arsenu 0,25 mg/l, což je 25krát více než je limit pro pitnou vodu.

Greenpeace kritizuje maďarskou vládu, která zjevně zatajuje před oběťmi havárie i před veřejností informace o objemu uniklých toxických látek. „Proč to musí být Greenpeace, kdo informuje oběti havárie i veřejnost o tom, jakým látkám a důsledkům čelí?“ ptá se Herwig Schuster, expert Greenpeace na chemické látky, který se přímo účastnil odběrů v postižené oblasti. „Domníváme se, že maďarská vláda ví zcela přesně, co v tom bahně je. Maďarský premiér Viktor Orbán musí okamžitě předložit všechny dostupné informace a požadovat od hliníkárny a jejích bohatých vlastníků rozsáhlé kompenzace za škody způsobené postiženým obyvatelům i na životním prostředí.“

Arsen je kumulativní toxická látka, která má schopnost hromadit se v lidském organismu a může způsobit poškození nervového systému člověka. Stejně tak rtuť, jež se může dostat do potravního řetězce zejména prostřednictvím ryb. Při vysokých hodnotách pH, tak jak je tomu u uniklého červeného bahna, jsou tyto látky relativně pevně vázány, avšak s klesajícím pH (např. v řekách) se může postupně uvolňovat ve větší míře.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Související články

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz