Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ekologické organizace: Bez jasných ekonomických pravidel to nepůjde, pane ministře

12. 10. 2010 - PRAHA [Econnect]

Pavel Drobil a Kristýna Kočí dnes představili svůj poslanecký návrh malé novely zákona o ochraně ovzduší. Zabývá se znečištěním z automobilové dopravy a částečně doplňuje administrativní nástroje k omezování průmyslových emisí. Ekologické organizace požadují, aby ministr Drobil předložil celý nový zákon o ovzduší připravený již jeho předchůdci. Ten by především reformoval poplatky za znečišťování tak, aby je neplatili menší znečišťovatelé, ale pouze ti velcí. Vyšší poplatky by velké průmyslové podniky transparentně motivovaly k investicím do moderních šetrných technologií a chránily zdraví lidí před škodlivými emisemi.

Poslanci Drobil (ODS), Lukša (TOP O9) a poslankyně Kočí (VV) předložili malou novelu zákona o ochraně ovzduší, která především umožní obcím zavést tzv. nízkoemisní zóny k regulaci dopravy. Tento dobrovolný nástroj je užitečný, zabývá se ale jen jednou ze tří hlavních příčin znečištění a není známo nakolik jej budou obce využívat. Nízkoemisní zóny navíc podle návrhu mohou být uplatněny teprve až po roce od jejich vyhlášení obcí. V příštích dvou zimních sezonách se tedy občanům od smogu z dopravy nijak neuleví.

Hlavním zdrojem prachového znečištění v nejpostiženějším Moravskoslezském kraji není doprava, ale velký průmysl. Ekologické organizace proto již koncem září požádaly poslankyně a poslance, aby u ministra Drobila urgovali urychlené předložení nového zákona o ovzduší, který by chránil zdraví lidí před škodlivými emisemi z velkých průmyslových podniků. Nový zákon loni ministerstvo životního prostředí dokončilo, úřednická vláda jej nestačila projednat. Zákon by zrušil poplatky pro menší zdroje a výrazně je zvýšil těm velkým, což mimo jiné koresponduje s ideou ministra „zaměřit se na velké znečišťovatele a nepostihovat zbytečně ty malé“. Ekologické organizace považují takovou cestu omezování emisí z velkých průmyslových podniků za velmi efektivní (2), proto trvají na tom, aby ministr návrh nového zákona urychleně předložil.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Související články

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz