Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Stavba nových jaderných bloků v Temelíně v nedohlednu

13. 10. 2010 - ČESKÉ BUDĚJOVICE [Econnect]

Společnost ČEZ včera oznámila, že výstavbu nových jaderných bloků v Temelíně bude muset odložit. Zpoždění začátku výstavby se odhaduje v řádu několika let. Důvodem tohoto rozhodnutí je propad trhu s elektřinou a pravděpodobné snížení poptávky po elektřině v budoucnosti způsobené ekonomickou krizí. ČEZ znovu de facto potvrzuje, že elektřina z plánovaných nových reaktorů v Temelíně by byla určena primárně pro export.

Ekologické nevládní organizace již dlouhou dobu poukazují na to, že česká energetika by se v budoucnosti mohla bez nových jaderných elektráren obejít. Reálné scénáře jsou již vypracované – jde např. o studii prestižního Wuppertalského institutu (připravuje např. studie pro Evropskou komisi), který pro některé české nevládní organizace vypracoval studii Chytrá energie www.chytraenergie.info

Ze studie mj. vyplývá, že v roce 2050 by mohla česká energetika fungovat na zcela odlišných principech, než na zastaralých modelech - jádro, uhlí a obnovitelné zdroje energie jako doplněk. Základem by mělo být maximální využití potenciálu úspor energie, využívání technologií s maximální účinností, větší důraz na využívání obnovitelných zdrojů energie a transformace stávajících rozvodných sítí na tzv. sítě inteligentní. Naposledy na tuto skutečnost upozornilo 14 českých nevládních organizací, které podaly připomínky k výstavbě nových jaderných bloků v Temelíně v rámci procesu EIA.

„Pro nás není nic překvapivého na tvrzení, že spotřeba elektřiny v budoucnosti nemusí nutně růst. Překvapivý je však fakt, že tento argument zaznívá z úst těch, kteří ještě donedávna tvrdili, že bez budování nových jaderných elektráren budeme muset za pár let v České republice začít svítit svíčkami,“ říká Pavel Vlček. „Posunutí termínu budování nového Temelína je pro nás důkazem toho, že různé rádoby odborné expertízy je třeba brát s velkou rezervou. Pevně doufáme, že tomuto nesmyslnému projektu bude odzvoněno,“ řekla Monika Machová Wittingerová.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz