Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ekonomystika nabídne dokumentární pohledy na ekonomickou krizi

27. 10. 2010 - PRAHA [Econnect]

Profilovou sekcí letošního již 14. ročníku MFDF Jihalava bude Ekonomystika. Ekonomická témata ovšem přirozeně prorůstají i do jiných programových sekcí.

„Přestože není zvykem, že bychom do festivalového programu zařazovali tematickou sekci, letošek je výjimkou. Příčiny a důsledky ekonomické krize inspirovaly tolik režisérů k natočení dokumentárních filmů, že jsme se jejich pestrý průřez rozhodli představit v samostatné unikátní sekci. Ta nabídne různorodé pohledy na finanční krizi, její historický kontext i konkrétní příběhy lidí, kteří se s ní musejí potýkat,“ říká Marek Hovorka, ředitel MFDF Jihlava.

Jak vysvětluje programový ředitel MFDF Jihlava, Petr Kubica, „Ekonomystika se soustřeďuje na dokumenty věnované hospodářství a byznysu, globální ekonomice, bohatství i velké chudobě, přičemž festival nenabízí jednoznačný výklad hospodářské krize, ale ve svém svobodomyslném duchu představuje různost názorů.“

Diváci se mohou těšit na reprezentativní výběr filmů z posledních dvou let. Např.:

- Klient 9 (USA, 2010) je portrétem 54. guvernéra státu New York Eliota Spitzera, který rezignoval v roce 2008 poté, co se zapletl do luxusní prostituce. Držitel Oscara, režisér Alex Gibney proslul nesmlouvavě kritickými snímky Taxi to the Dark Side, Enron nebo Gonzo.

- francouzsko-švýcarský film Cleveland proti Wall Streetu Jeana-Stephana Brona sleduje extrémní případ žaloby amerického Clevelandu na 21 bankovních domů z Wall Street, které podle přesvědčení představitelů města způsobily jeho ekonomické potíže.

- Orgasmus, a.s. (USA, 2009) režisérky Liz Canner se ptá, jaký bude svět s ženskou „Viagrou“. Nabízí groteskní a přesto bezmála mrazivý pohled do zákulisí současného farmakologického byznysu s hormonálními podpůrnými prostředky.

- režisér Charles Ferguson k filmu Inside Job (USA, 2010) říká: „Globální ekonomická krize z roku 2008 stála miliony lidí jejich úspory, jejich zaměstnání, jejich domovy. Tento film je o tom, jak se to stalo.“

- snímek Chrise Smitha Kolaps (USA, 2003) je portrétem bývalého policisty Michaela Rupaperta, osamělého vykladače (nejen) ekonomické budoucnosti, jemuž se podařilo předpovědět současnou hospodářskou krizi dříve, než odborníkům z Wall Street.

- film Williama Karla s lakonickým názvem 1929 (Francie, 2009) je analyticky přesnou studií pádu newyorské burzy v roce 1929, který se stal bezprostřední příčinou největší hospodářské krize v novodobých lidských dějinách.

- Člověk bez dopadu na životní prostředí (USA, 2009) Laury Gabbert a Justina Scheina sleduje rozhodnutí jedné rodiny z newyorské Páté avenue, která se uprostřed Manhattanu rozhodne žít rok bez produkce jakéhokoli odpadu.

- Předávkování – další finanční krize (Švédsko, 2010) Švéda Martina Borgse vychází z konstatování, že v časech krize se daří silným vůdcům a jednoduchým řešením. Co ale s tím, že taková řešení jsou zpravidla stejná jako ta, která nás do krize dovedla?


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz