Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Úředníci znemožnili veřejné projednání ohledně spalovny Chotíkov

11. 11. 2010 - PLZEŇ [Econnect]

Plzeňská pobočka sdružení Děti Země je zklamána rozhodnutím Krajského úřadu Plzeňského kraje, který se rozhodl záměr na výstavbu velkokapacitní spalovny odpadů v Chotíkově nepodrobit posuzování vlivů na životní prostředí a neprojednat tento záměr s veřejností. Podle Dětí Země je toto rozhodnutí vedeno patrně obavou, že by veřejnost mohla spalovnu odmítnout podobně, jako byl v loňském roce smeten plán na zprovoznění spalovny u Pardubic. Veřejnost se také postavila proti záměrům na výstavbu spaloven v Opatovicích nad Labem, v Mladé Boleslavi, v Kladně nebo v jihočeských Mydlovarech.

„Rozhodnutí nepodrobit řádnému posuzování vlivů záměr na zpracování skoro 100 tisíc tun odpadů považujeme za zcela iracionální, nezodpovědné a skandální. Obáváme se, že jde o první hmatatelný projev politického paktu mezi ČSSD a ODS o rozdělení moci a rozhodování o mnohamiliardových investicích ve městě Plzni a v Plzeňském kraji,“ konstatoval Martin Hyťha z plzeňské pobočky Dětí Země. Ta podala k oznámení záměru zásadní připomínky, podobně jako další tři občanská sdružení, Krajská hygienická stanice nebo téměř tisíc občanů.

„Setkal jsem se už s mnoha rozmanitými pokusy, jak u kontroverzních nebo mizerně připravených projektů obejít řádné posuzování vlivů na životní prostředí. Ale rozhodnutí úředníků vůbec záměr nepodrobit posuzování a neumožnit tak veřejné projednání záměru je tím nejhloupějším způsobem. Krajský úřad flagrantním způsobem porušil nejzákladnější principy dobré práxe procesu EIA,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant v oblasti ekologických a zdravotních rizik.

„To, že o procesu rozhodovali úředníci kraje, který prosazení kontroverzního projektu spalovny aktivně prosazuje, ukazuje na možný konflikt zájmů. Že nebyly posouzeny možné varianty řešení odpadového hospodářství a byly ignorovány požadavky na srovnání možných alternativ z hlediska lokality, kapacity a technologie, vyvolává obavu, že miliardy z prostředků akciové společnosti vlastněné městem i případné subvence Evropské unie nebudou investovány ani účelně, ani hospodárně,“ varoval Šuta.

„Děti Země budou usilovat o to, aby byl záměr z hlediska vlivů na životní prostředí řádně posouzen, a to ve variantách, a dále, aby byl v rámci posuzování řádně projednán s veřejností. Pokud se tak nestane, vzniká zcela zbytečně riziko soudních žalob a drasticky se také snižuje naděje, aby projekt mohl být spolufinancován z prostředků Evropské unie. Řádné posouzení podobných záměrů z hlediska životního prostředí je totiž jednou ze základních podmínek pro čerpání z evropských fondů. Aniž si to možná krajští úředníci uvědomili, svým nekompetentním rozhodnutím vážně ohrozili šance na získání dotace,“ uzavřel Hyťha.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost v EU - návod k použití

http://obcan.ecn.cz/eu
Občanská společnost
Praktické informace jak využít občanská práva v Evropské unii Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz