Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

ScienceDaily: Kriticky ohrožený druh stromové žáby poprvé rozmnožen v zajetí

30. 11. 2010 - PRAHA [EcoMonitor]

Pokusy o záchranu obojživelníků odchovem v zajetí nabývají na významu. Z šesti „domácích“ druhů panamských stromových žab je jeden již pravděpodobně vyhynulý, píše se na ScienceDaily. Zbývající druhy jsou výrazně ohroženy úbytkem přirozených biotopů, změnou klimatu i znečištěním životního prostředí. Vědcům se podařilo v zajetí rozmnožit několik rosniček La Loma.

Od roku 1980 zmizelo z panamské oblasti 94 ze 120 druhů žab. Na úbytku druhů se podepisuje i chytridiomykóza, choroba napadající kožní buňky obojživelníků. Snaha o záchranu některých druhů se proto přesouvá do laboratoří, kde se týmy vědců pokoušejí mizející druhy v umělých podmínkách namnožit.

„Jsme jednou z prvních skupin badatelů, kteří usilují o chov a rozmnožení tropických stromových žab v umělých podmínkách,“ říká Brian Gratwicke, koordinátor mezinárodního projektu devíti organizací, které se snaží o záchranu stromových žab v Panamě. „O tom, jak žáby chovat, nejsou téměř žádné dostupné informace a je jen velmi málo informací o vhodné péči,“ dodává Gratwicke. Přesto tým s pomocí dalších odborníků ze Smithsonian zoo rozmnožil v zajetí první jedince z 28 odchycených dospělých exemplářů rosničkovité žáby La Loma (Hyloscirtus colymba), které posléze mají navrátit zpátky do přírody.

Panama představuje jeden z „hot-spots“, míst s vysokým stupněm diverzity druhů obojživelníků, zároveň však míst s vysokým promořením chytridiomykózou. „Budoucnost obojživelníků vypadá ponuře,“ řekl Roberto Ibańez z Tropického výzkumného institutu. „Ale vytvářením Noemovy archy v podobě odchovu v umělých podmínkách dáváme těmto druhům naději na záchranu.“ Dodává, že se týmy spolupracujících badatelů snaží o nalezení léku proti bakteriálnímu onemocnění, aby je mohli v bezpečí vypouštět do otevřené přírody.

Článek byl zveřejněn 17. 11. 2010 na serveru ScienceDaily pod názvem „Critically Endangered Tree Frog Bred for First Time“.


Radomír Dohnal

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz