Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Technet.cz: Dočkáme se mobilních telefonů bez baterií?

30. 12. 2010 - PRAHA [EcoMonitor]

Počítačový gigant IBM představil svou vizi elektronické budoucnosti do roku 2015. Počítače by v měly dokázat vytopit budovu a baterie budou pracovat na vzduch, informuje iDnes ve své rubrice Technet.

Prognóza IBM „Next 5 in 5“ uvádí každý rok informace o inovacích, který by mohly do pěti let změnit život lidí. Zveřejněné předpovědi vychází z tržních a společenských trendů v kombinaci s nejnovějšími technologiemi vznikajících v laboratořích IBM.

Společnost IBM odhaduje, že do pěti let budou mít baterie díky vědeckému pokroku a vývoji desetkrát delší životnost než dnes. V současné době se vyvíjí baterie pracující na vzduch, které by měly nahradit dnes používané Li-Ion baterie. V budoucnosti prý bude v bateriích vzduch reagovat s kovem, což má prudce prodloužit životnost. Mobilní telefony by se za pět měly vůbec obejít bez baterií. Fungovat budou pouze díky takzvané sbírané energie, která bude vznikat například pohybem přístroje, píše Technet.

Podle prognózy budou v následujících pěti letech čidla umístěná v mobilních telefonech, vozech nebo peněženkách sbírat data, která poskytnou detailní obrázek o prostředí, ve kterém lidé žijí. Tyto údaje bude prý možné využít k ekologickým cílům - v boji proti změnám klimatu, na záchranu ohrožených živočišných druhů nebo ke sledování invazivních rostlin a zvířat, uvádí Technet.

Technický pokrok umožní podle IBM využívat energii, kterou počítače uvolňují. Tato energie bude údajně v zimě vytápět budovy a v létě pohánět klimatizaci. Až polovina energie, kterou dnes spotřebovávají datová střediska, je použita na chlazení a většina tepla je bezúčelně vypouštěna do atmosféry. Například inovativní chladicí systém na čipu společnosti IBM umožní prý termální energii efektivně recyklovat a využívat pro topení a ohřev vody v kancelářích i v obytných domech.

Podle IBM bude během pěti let možné promítat si 3D hologramy přátel v reálném čase. V době, kdy se 3D kamery vejdou do mobilních telefonů, se zcela změní způsob, jakým se lidé mohou bavit. Vyspělé analytické technologie budou v roce 2015 uživatelům poskytovat přesná doporučení, jak se dostat na zadané místo nejrychleji. Zdokonalí se dopravní systémy, které budou přizpůsobivé a podle IBM se budou intuitivně učit modely dopravy a chování lidí.

Podle článku „Budoucnost podle IBM: připravte se na holografické 3D a baterie na vzduch“ zveřejněném na serveru technet.idnes.cz dne 28. prosince 2010.


Martin Singr

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Občanská společnost v EU - návod k použití

http://obcan.ecn.cz/eu
Občanská společnost
Praktické informace jak využít občanská práva v Evropské unii Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz