Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Hnutí Duha: Zelená úsporám může jet dál

7. 2. 2011 - PRAHA [Econnect/Hnutí Duha]

Hnutí Duha apeluje na ministra životního prostředí, aby začal urychleně pracovat na pokračování Zelené úsporám pro letošní rok. Úspěšný program na zateplování domů by měl uspokojit všechny své současné zájemce o zdravé bydlení a menší účty za teplo. Dle aktuálních zpráv v médiích se Ministerstvo životního prostředí rozhodlo zastavit program Zelená úsporám z důvodů předčasného vyčerpání prostředků.

Ekologická organizace navrhla vládě, aby nenechávala v nejistotě domácnosti, jež si chtějí zateplit domy a díru v Zelené úsporám překlenula finanční injekcí z výnosů ČEZ.

Úspěšný program Zelená úsporám snižuje dovoz zemního plynu z Ruska i závislost na uhelných dolech. Zateplování budov je také bezkonkurenčně nejlevnější řešení, jak snížit emise skleníkových plynů. Zamezení emisím jedné tuny oxidu uhličitého v českých podmínkách přinese podle typu budovy čistý zisk 50–100 €/tCO2.

Hnutí DUHA prosazuje, aby ministři v příštích letech vložili do pokračování Zelené úsporám peníze z aukcí povolenek ke znečišťování, které si budou kupovat uhelné elektrárny, hutě, chemičky a jiné velké podniky. Ale dražby začnou až za dva roky. Ekologická organizace proto navrhla, aby bezprostřední nedostatek prostředků – předběžné odhady mluví o pěti miliardách korun – pokryla jednorázová investice z dividend ČEZ.

Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl: „Koncem úspěšné Zelené úsporám by si vláda dala vlastní gól. Vyhodila by tím z okna šanci na snížení závislosti spotřeby uhlí a plynu na vytápění. Desetitisíce žádostí o podporu potvrzují, že jde o výborně vymyšlený, úspěšný a populární program. První rok a půl ukázal, že tak lze snížit naši závislost na ruském plynu i povrchových uhelných dolech a rodiny ušetří tisíce korun ročně.“

„Jedinou podstatnou chybou Zelené úsporám je málo peněz, a to i přes dílčí problémy s administrací programu, které lze navíc vyřešit. Vláda nesmí nechávat domácnosti v nejistotě. Měla by rychle oznámit, že do programu doplní další prostředky a umožní, aby zateplování domů pokračovalo. Právě do Zelené úsporám by měly jít výnosy z aukcí povolenek ke znečišťování. Díru do doby, kdy začnou, by měla vláda pokrýt injekcí z letošní dividendy ČEZ.“


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost v EU - návod k použití

http://obcan.ecn.cz/eu
Občanská společnost
Praktické informace jak využít občanská práva v Evropské unii Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz