Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Irák: zabíjení a znásilňování jako politické zbraně

12. 4. 2011 - PRAHA [Econnect/AI]

Irácké úřady musí zastavit útoky proti pokojným demonstrantům, kteří požadují politické změny a větší občanská práva. Nedostatečné fungování infrastruktury, vysoká nezaměstnanost, rostoucí ceny a korupce vedly již desetitisíce lidí k tomu, aby v posledních měsících vyšly do ulic. Vláda proti nim tvrdě zasahuje, výsledkem jsou desítky mrtvých, včetně tří dětí. Ve své dnešní zprávě to uvedla organizace Amnesty International (AI).

Zpráva AI Dny hněvu: protesty a represe v Iráku dokumentuje zabíjení, zastrašování a mučení demonstrujících lidí a kritiků režimu iráckými a kurdskými ozbrojenými složkami. Podle informací AI jsou terčem útoků nejen političtí aktivisté a lidé zadržení v souvislosti s protesty, ale také novináři, média, studující i náhodní civilisté.

„Irácká vláda musí učinit přítrž násilí a zastrašování lidí, kteří nenásilně volají po politické změně a ekonomických reformách,“ uvedl Malcom Smart, ředitel AI pro oblast Blízkého východu a severní Afriky.

AI disponuje audiovizuálním materiálem, který dokládá nepřiměřené používání síly ze strany bezpečnostních složek a nasazení ostré munice, která údajně zabila několik demonstrantů.

„Požadujeme, aby irácké a kurdské úřady zajistily kontrolu nad svými bezpečnostními složkami a vyšetřily používání nepřiměřené síly. Musí být objasněna úmrtí a zranění demonstrujících, stejně jako jejich mučení. Pachatelé musí za své činy nést odpovědnost,“ dodal Smart.

Pozadí protestů v Iráku

Protesty vypukly v Iráku poprvé v polovině minulého roku, kdy vláda selhávala v zajišťování základních služeb, jako jsou dodávky vody a elektřiny. Irácká a Kurdská regionální vláda odpověděly na požadavky demonstrujících vydáním opatření, která umožnila příslušným úřadům neomezeně zasahovat proti demonstrantům.

Vlna lidových protestů v Tunisku a Egyptě ale dodala Iráčanům odvahu se těmto opatřením postavit. Dne 16. února žádali lidé z města Kut, které se nachází jihovýchodně od Bagdádu, o zlepšení základních služeb včetně dodávek elektřiny a vody. Během původně nenásilných protestů byl zabit dospívající chlapec.

Den poté se v Sulejmanii konala demonstrace známá jako „protest na náměstí svobody“. Armáda střílela na demonstranty ostrými náboji, na místě zemřel po průstřelu hlavy 15letý chlapec Rezhwan Alí.

Protesty vyvrcholily 25. února 2011, který vešel do dějin jako „Den hněvu“. Tisíce demonstrujících pochodovaly městy v Iráku i v Kurdském regionu. Jen v Mosulu zahynulo podle dostupných informací 5 lidí, jeden z nich byl údajně zastřelen odstřelovačem. V Kurdském regionu zemřelo následkem použití síly ze strany kurdských bezpečnostních složek minimálně 6 lidí.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz