Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Lípa v Mladých Bříštích prodělá „omlazovací kúru“

15. 4. 2011 - BRNO [Econnect/Nadace Partnerství]

Lípu rostoucí v centru obce Mladé Bříště ošetří v pondělí 18. dubna certifikovaní arboristé Zdeněk Tesař a Igor Kunštár. Lípa totiž spolu s dalšími osmnácti stromy v republice získala nárok na bezplatné ošetření v projektu Zdravé stromy pro zítřek. Poukazy na ošetření zdarma již druhým rokem rozděluje Nadace Partnerství ve spolupráci se Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu. Cílem je upozornit obce i veřejnost na včasné a hlavně odborné ošetřování stromů.

Téměř 100 let stará a 20 metrů vysoká lípa roste u silnice v Mladých Bříštích. Pod patronát si ji vzalo místní občanské sdružení Zelené srdce, které již dvakrát odvrátilo pokus o její pokácení ve správním řízení. Strom je sice urostlý, ale poničený. V 80. letech jej totiž zasáhl blesk a na kmeni mu zůstalo podélné poškození s dutinou. Je také potřeba lípě odstranit suché a polámané větve. Z tohoto důvodu Zelené srdce zažádalo u Nadace Partnerství o bezplatné ošetření.

„Lípa v Mladých Bříštích bude v projektu prvním ošetřeným stromem z kraje Vysočina, kterému se letos dostane péče od odborníků s mezinárodním certifikátem European Tree Worker (tzn. Evropský arborista). V průběhu jara si projde omlazovací kúrou ještě jeden strom z Vysočiny – dvě stě let starý dub z Havlíčkova Brodu,“ uvádí Ivana Adámková z Nadace Partnerství. Celkově v letošním roce díky Zdravým stromům pro zítřek kvalifikovaní arboristé bezplatně ošetří devatenáct stromů z devíti krajů.

Ačkoliv je mezi širokou veřejností běžným názorem, že pečovat o stromy dokáže každý, opak je pravdou. Staré stromy mají vysokou společenskou i historickou hodnotu, a proto by se o ně měli starat skuteční odborníci. „Certifikát European Tree Worker může posloužit jako vhodné vodítko pro výběr kvalifikovaného arboristy. Prokazuje, že má stromolezec za sebou určitou praxi a že se v oboru dále vzdělává,“ vysvětluje Světlana Vávrová z občanského sdružení Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu. Seznam všech certifikovaných arboristů v České republice mohou zájemci nalézt na webových stránkách sdružení.

Nadace Partnerství pomáhá lidem, aby chránili a zlepšovali svoje životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné znalosti i služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje výsadbu stromů, ochranu přírody, šetrnou dopravu a turistiku, využívání obnovitelných zdrojů energie a kvalitní veřejná prostranství. Během 20 let své existence podpořila prostřednictvím nadačních příspěvků ve výši přes 238 miliónů korun 2 722 projektů. Společně se čtyřmi sesterskými nadacemi v Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku je součástí asociace Environmental Partnership Association.
www.nadacepartnerstvi.cz

Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, o.s. je neziskovým sdružením odborníků - profesionálů v oboru sadovnictví a krajinářství (zahradní a krajinářská tvorba). Činnost společnosti je spojena s úsilím pracovníků, zaměřeným na zvyšování kvality životního prostředí, popularizaci otázek zeleně v sídlech a krajině jako významného prvku životního prostředí, růst odborné úrovně v oboru a k posílení společenského postavení oboru i jeho zastánců a pracovníků.
www.szkt.cz

Zdravé stromy pro zítřek jsou společným projektem Nadace Partnerství a Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu. Jedná se o grant na bezplatné ošetření stromů kvalifikovanými arboristy, kteří vlastní mezinárodní certifikát European Tree Worker. Cílem projektu je podpora kvalitního odborného ošetřování stromů a zvyšování povědomí o této činnosti. Certifikace European Tree Worker jako jediná v České republice poskytuje záruku, že arborista prošel komplexní zkouškou, která prokazuje náležitou úroveň jeho odborných znalostí.
www.stromzivota.cz


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz