Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Portugalská skupina Terrakota představí na EuroConnections hudbu bez hranic

21. 4. 2011 - PRAHA [Econnect]

Květnové EuroConnections uvítají v Paláci Akropolis bláznivý multikulturní koktejl lisabonské skupiny Terrakota. Jedna z nejpopulárnějších skupin Portugalska a hvězda světové world music ukáže Praze, jak se míchá etnická hudba, pro kterou neexistují žádné hranice. Pouliční směs značky Terrakota do sebe vstřebala tradici z Kuby, Brazílie, Afriky či Indie a propojila ji s rytmy ska či reggae. Jejich energická fúze roztančí Palác Akropolis 26. května. Společnost jim bude dělat aktuální objev domácí ska scény - skupina Pub Animals.

Terrakota – hudba bez hranic

Hudební Lisabon to není jen místní fenomén fado. Mnoho mladých lidí v klubech najdete spíše tancovat na bláznivý koktejl „musica mestica“ neboli multikulturní etno hudbu, která do sebe vstřebala všemožné vlivy potkávající se v hlavním městě Portugalska. Největší hvězdou místní scény a zároveň jedním z nejznámějších kulturních exportů země z Pyrenejského poloostrova je skupina Terrakota, jejíž energická pouliční směs fantasticky odráží realitu globalizovaného světa, v němž se kulturní vlivy míchají nepředvídatelnými způsoby. Svůj výbušný mix, ve kterém uslyšíte ohlasy afrických, brazilských nebo kubánských tradic, ale také reggae, hip hop či ska přiváží skupina Terrakota do Prahy vůbec poprvé.

Na začátku všeho byl tříměsíční výlet trojice lisabonských kamarádů do Burkiny Faso. Alex, Junior a Humberto se tam zamilovali do místní lidové hudby a po návratu založili v roce 1999 s dalšími čtyřmi přáteli skupinu, která měla primárně hrát hudbu západoafrických Mandinků. Postupem času ale do ní každý z členů začal přimíchávat svoje další oblíbené ingredience - bubeník Nata třeba karibské rytmy či zpěvačka Roni své angolské hudební kořeny. Nakonec vznikl originální nadžánrový hybrid jménem Terrakota, který si volnomyšlenkářsky vypůjčuje z mnoha kultur. Ostatně už svým jménem odkazujícím na keramickou techniku rozšířenou po celém světě chtějí lisabonští muzikanti připomenout, že kultura nemá hranice. „Lidé by měli rozbít zdi, které si kolem sebe postavili a naše žhavá a energická hudba je něco, co jim k tomu má pomoci,“ prohlašuje zpěvák Junior.

Zatímco bezejmenný debut (2002) se dočkal jen omezené pozornosti, už o dva roky mladší druhé album Humus Sapiens (natáčeli ho v senegalském Dakaru) dostalo kapelu do hledáčku fanoušků etnické hudby a Terrakota s ním procestovala Evropu včetně velkých festivalů world music. Následná nahrávka Oba Train z roku 2007 se stala senzací evropského 'etna' a kapela získala za klip ke skladbě É Verdade? cenu MTV. Kdo by za ní hledal líbivý popový hit, mýlil by se - píseň kombinující ska rytmus a zvuk sitaru ve skutečnosti upozorňuje na mediální manipulaci davy.

„Pořád objevujeme nové a nové souvislosti a učíme se jak ještě dál posouvat hranice našeho stylu. Hraní je pro nás zábava a zároveň učení se novým zvykům a tradicím,“ prohlásil Alex v rozhovoru pro časopis fRoots a důkazem neutuchající energie kapely je loňské album World Massala, které přidává do hudby Terrakota další chutě. Na výsledném zvuku se výrazně podepsali hosté z Indie ať už je to cikánská skupina Rajasthan Roots nebo bollywoodská hvězda Vasundhara Das a znovu se jim na desku podařilo přenést atmosféru koncertů. Terrakota si za album vysloužila nominaci na prestižní výroční ceny časopisu Songlines v kategorii Kapela roku. Ocitla se tak po boku takových hvězd etnické hudby jako jsou Femi Kuti nebo Youssou N'Dour.

Terrakota sbírá ocenění z festivalů world music a za své otevřené propojování hudebních tradic si kapela vysloužila srovnání se skupinami Mano Negra, Fun Da Mental nebo Asian Dub Foundation. 26. května předvedou na večírku EuroConnections v Paláci Akropolis jak vypadá současná globální hudba bez hranic.

O zahřívací kolo květnových Euroconnections se postará českokrumlovská skupina Pub Animals, která spojuje ska, reggae, funky a pop do explozivního koncertního koktejlu. Osmičlenný kolektiv je čerstvým držitelem žánrového Anděla, na kterého dosáhl hned svým debutem Safari-I. Pub Animals už sbírá i mezinárodní ovace, vloni například dostali pozvání na největší evropský reggae festival Rototom Sunsplash ve Španělsku.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související články

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz