Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ekologický právní servis: Bude smět NKÚ do ČEZu?

27. 4. 2011 - PRAHA [Econnect/EPS]

Vláda dnes rozhodne o tom, zda umožní kontrolu hospodaření státních a polostátních akciových společností nezávislou institucí – Nejvyšším kontrolním úřadem (NKÚ). Kabinet ve středu 27. 4. projedná rozšíření kompetencí NKÚ na hospodaření územních samospráv. Návrh, který jde do vlády, ale neřeší druhou neméně významnou mezeru v kompetenci NKÚ: navzdory mezinárodním dokumentům, praxi ve všech sousedních státech i připomínkám samotného NKÚ se autoři zákona rozhodli, že opět nerozšíří pravomoci úřadu na akciové společnosti s majetkovým podílem státu nebo samospráv – například ČEZ, České dráhy, obecní firmy a mnoho nemocnic.

Přitom jen roční obrat ČEZ, a. s. činí více než polovinu celého státního rozpočtu ČR: 650 miliard korun, NKÚ tedy dnes kontroluje jen malou část veřejných prostředků. Ekologický právní servis proto vyzval členy kabinetu, aby umožnili NKÚ kontrolovat i tyto subjekty, a zaslal jim k tomu podrobné podklady. V květnu také k tomuto tématu uspořádá seminář pro poslance a senátory.

Právník EPS Martin Fadrný k tomu řekl: „Ve všech sousedních zemích jsou státem ovládané firmy tohoto typu dávno kontrolovány a žádný problém s tím není. Pokud naše vláda a parlament odmítnou vpustit kontrolory do polostátních gigantů, těžko si to půjde vykládat jinak než jako neochotu jít proti vlivným manažerům těchto firem. Pokud vládní protikorupční balíčky ponechají stranou obrovský objem veřejných peněz představovaný těmito firmami, můžeme si být jistí, že proklamovaná snaha současné vládní koalice odpojit politiku od kmotrů a byznysu je jen neškodným představením pro média.“

EPS se legislativní cestou snaží omezit prostor pro korupci ve veřejné správě a rozšířil své bezplatné právní poradenství na oblast korupce.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz