Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Fórum pro česko-rakouský dialog zve na měsíc německé kultury

3. 5. 2011 - BRNO [Econnect]

Fórum pro česko-rakouský dialog zve do Brna. Celý květen zde probíhá měsíc německé kultury se zaměřením na soužití českého a německého etnika v Brně. Tato akce se skládá z diskusí, přednášek, čtení, výstav a uzavírá ji pochod do Pohořelic: „Po stopách vyhnaných“. Není-li uvedeno jinak, koná se vždy v 18 hodin v Klubu Krmítko na FSS MU.

3.5. Příběhem Petra Spielmanna

Povídání s předním teoretikem umění o jeho pohnutém životě, který zrcadlí všechny zvraty a dramata uplynulého století ve Střední Evropě. Čech i Němec, katolík židovského původu, emigrant, který se vrátil – přívlastky stejně rozporuplné, jako moderní dějiny naší země.

6.5. Kateřina Tučková: Vyhnání Gerty Schnirch

Gerta Schnirch, matka několikaměsíční dcerky, skončí po vyčerpávajícím pochodu z Brna ve sběrném táboře v Pohořelicích, kde záhy propukne tyfus a úplavice. Gerta se však zachrání při nucených pracích na jižní Moravě a po znovuzískání československého občanství se vrací do Brna. Kromě bolestných otázek viny, odplaty a odpuštění, jež několikrát oceněný román Kateřiny Tučkové klade, také popisuje netradiční vztahu matky a dcery, který je deformován omezeným prostředím, v němž se jako české Němky směly na okraji společnosti pohybovat, vzájemným nepochopením dvou generací a nemožností zprostředkovat osobní zkušenost (součástí čtení bude promítání Filmu Also los, Gerta Tomáše Měšťana).

9.5. Vernisáž výstavy Brněnská Ringstrasse, vídeňská Okružní

V 60. letech 19. století ztratilo Brno statut pevnostního města a mohlo se konečně zbavit těsného obětí městských hradeb, na jejíchž základech vznikla velkolepá okružní ulice po vzoru hlavního města mocnářství. Koncept Ringstrasse přitom počítal se stejnoměrným zastoupením bydlení, veřejné infrastruktury a zeleně. Odkaz Theophila Hansena, Ludwiga Förstera a dalších připomene výstava s názvem Brněnská Ringstrasse, vídeňská Okružní, kterou bude od 9. května hostit klub Krmítko na FSS MU (17.00; výstava potrvá do poloviny června).

10.5. Stírání hranice

Koordinátorka přeshraniční spolupráce na Mikulovsku Marcela Effenbergerová, česko-rakouský učitel Gerhard Grubeck a manažer Erich M. Posch, který v Československu prožil bouřlivé roky ekonomické transformace, přispějí svým často překvapivým pohledem do diskuze o proměnách české společnosti od pádu Železné opony. Co v pohraničí zbylo po ostnatém drátu a kulometných hnízdech a co za poslední dvacetiletí vzniklo, kromě keramických trpaslíků a vykřičených domů? (začátek v 17.30 hodin)

24.5. Beseda s pamětníky poválečného odsunu

Večer s pamětníky německé národnosti o osvobozování Brna i událostech, které následovaly. Zda-li se opravdu každý, kdo zrovna doma mluvil německy, od kolébky podílel na zločinech nacistů, či o životě v německém exilu promluví lidé, kteří tehdy módní slovo „vylikvidovat“ zažili na vlastní kůži.

26.5. Jak na kostlivce aneb O zátěžích minulosti

Česko-rakouský historik Niklas Perzi a inicátor několika přeshraničních projektů Přemysl Janýr o proměnách vnímání dějin v souvislosti s politickým vývojem středoevropského prostoru. Jak probíhalo vyrovnání se s minulostí v SRN a jak v Rakousku, vývoj reflexe odsunu českou společností či obtíže s uchopením tohoto tématu ve vyučování dějepisu budou námětem diskuze v Centru setkání německojazyčné měnšiny v Brně (v 16.00 v Begegnungszentrum, Jana Uhra 12).

28.5. Pietní pochod do Pohořelic ve stopách vyhnaných

Pietní pochod zahájí v areálu Augustiniánského opatství na Starém Brně pamětníci poválečného odsunu z Brna. Po historické trase se průvod vydá přes Modřice, Rajhrad a Ledce ke kříži na místě hromadného hrobu obětí pohořelického sběrného tábora, kam dorazí k sedmé hodině večerní
(sraz v 10.00 v zahradě Augustiniánského opatství na Mendlově náměstí).


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz