Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Čínští aktivisté odmítají rušení zbrojního embarga

24. 3. 2005
[BBC] -


Více než pět set čínských aktivistů bojujících za lidská práva poslalo otevřený dopis Evropské unii, ve kterém ji vyzývá, aby nerušila zbrojní embargo vůči Číně. Zákaz platí od roku 1989, kdy Peking krvavě potlačil prodemokratické protesty.

Vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční politiku Javier Solana ale namítá, že embargo je nespravedlivé, protože v Číně došlo v oblasti lidských práv k určitému posunu.

S tím ale autoři dopisu nesouhlasí. Aktivisté v Číně prohlašují, že se na poli lidských práv v posledních šestnácti letech nic podstatného nezměnilo. Čínský stát se podle nich vůči svým občanům nadále chová represivně, i když čas od času učiní vstřícné gesto, aby se vyhnul mezinárodní kritice.

Nové způsoby porušování práv pak podle nich přinesl ekonomický růst. Ukončení embarga bez zlepšení lidských práv by podle aktivistů čínským občanům vyslalo špatný signál. Obhájci lidských práv požadují propuštění politických vězňů a nezávislé vyšetření událostí z roku 1989.

Proti zrušení zbrojního embarga protestují také Spojené státy, podle kterých by tento krok mohl narušit vojenskou rovnováhu v oblasti.

Ve středu čtyři britské parlamentní výbory vyzvaly britskou vládu, aby zrušení embarga nepodpořila, pokud všichni členové unie neposkytnou absolutní ujištění, že do Číny nezvýší vývoz zbraní.DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Informační partneři Zpravodajství ECN
Související odkazy
  • Control Arms
  • -

    Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
    Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
    Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz