Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

ČSOP podporuje návrat vzácných dudků na Moravu

14. 7. 2011 - PRAHA [Econnect]

Dudek chocholatý je krásný a vzácný pták. Svého času z našich zemí téměř vymizel. Nyní se vrací. Jedním z faktorů, které jeho návrat omezují, je nedostatek hnízdních dutin. Český svaz ochránců přírody proto letos v okolí Milotic instaloval do improvizovaných kůlniček 5 speciálních hnízdních budek. Tyto nové typy budek pro dudky byly úspěšně odzkoušeny ve vinařských oblastech Rakouska. Je tedy pravděpodobné, že pomohou i dudkům na Moravě.

Populace dudka chocholatého (Upupa epops) se odhaduje na území České republiky na pouhých 170 párů. Protože dudek je teplomilný tažný pták a přilétá na svá hnízdiště o něco později než ostatní ptáci, nachází tradiční dutiny již obsazené. Speciální budky v kůlničkách, které jsme v okolí jihomoravských Milovic instalovali, mu pomohou tento „bytový“ problém vyřešit. Poprvé byla tato metoda úspěšně odzkoušena v sousedním Rakousku ve vinařské oblasti Wagram, kde se během pár let zvýšil počet párů dudků ze dvou na několik desítek.

Projekt základní organizace ČSOP v Buchlovicích na instalace budek pro dudky mohl být (podobně jako dalších 20 projektů zaměřených na zvyšování počtu hnízdišť ptáků a více jak stovka jiných projektů podporujících biodiverzitu naší krajiny) realizován i díky podpoře Lesů České republiky, s.p., generálního partnera programu Ochrana biodiverzity a Ministerstva životního prostředí.

Spolupráce mezi Českým svazem ochránců přírody (ČSOP) a Lesy České republiky (LČR) je dlouhodobá – letos probíhá již 13. rokem. Uskutečňuje se jak na poli praktické ochrany přírody, tak na poli ekologické výchovy. Spolupráce lesníků a ochranářů na konkrétních lokalitách a projektech se však datuje již od vzniku ČSOP v roce 1979.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Informační partner oblasti Životní prostředí

Ekolist
Deník o životním prostředí

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz