Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Reuters: Japonsko chce lovit velryby i přes případný nesouhlas IWC

4. 4. 2005
Jan Šatoplet [EkoList] -


Osmnáct let trvá japonský velrybářský program přes stálý nesouhlas ekologických aktivistů. Tokio říká, že bude pokračovat v lovu těchto velkých savců i přes odpor některých států světa. Informuje o tom agentura Reuters. V souvislosti s mezinárodním moratoriem ukončilo Japonsko komerční lov velryb v roce 1986 a začalo lovit tyto savce pro vědecké účely. Podle ochránců ale velrybí maso končí na pultech obchodů a v restauracích. Domnívají se, že jde pouze o přetvářku.

Navzdory protestům ekologických aktivistů, kteří se snaží velryby chránit, vláda zastává názor, že pojídání velrybího masa tvoří důležitou část japonské tradice. Minulý čtvrtek se do přístavu vrátila velrybářská flotila čítající pět lodí a zakončila tak antarktický lov započatý v listopadu loňského roku. Ten Japonsku přinesl 440 kusů plejtváka malého, píše dále Reuters.

"Výzkumný program byl úspěšný a přinesl poznatky o arktickém ekosystému, které budou tvořit základ pro zlepšení následujících výzkumů," říká Hiroshi Hatanaka, generální ředitel Výzkumného institutu pro kytovce. Japonské úřady tvrdí, že by Japonsko pokračovalo v lovu velryb i přes nesouhlas IWC. Ta je rozdělena na zastánce lovu a na jeho odpůrce.

Japonci viní velryby z ubývání míst k rybolovu. Tvrdí, že jde o důsledek rozsáhlé konzumace ryb těmito gigantickými savci. Vzrůstajícími negativními postoji vůči lovu velryb uvnitř velrybářské komise jsou státy jako Japonsko, které lov obhajují, znechuceny. Setkání IWC v roce 2004 skončilo malým, ale důležitým vítězstvím pro země, které jsou proti komerčnímu lovu velryb.

Podle Hideki Moronokiho, úředníka velrybářského sektoru Japonské rybářské agentury, by bylo nešťastné, kdyby odmítnutí IWC japonského návrhu programu mělo za následek vystoupení země z této organizace. "Úřadující zákonodárci ale oznámili, že opuštění velrybářské komise je jednou z možností a pokud se se nenajde vhodný kompromis, nevylučují využité této varianty," dodává Moronoki.

Jan Šatoplet

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

8. 4. 2005

-
Občanská společnost - návod k použití
Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
Informační partner oblasti Životní prostředí
Ekolist
Deník o životním prostředí
-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz