Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Dvě stovky studentů vyrazily na cyklojízdu pražských škol

22. 9. 2011 - PRAHA [Econnect/Auto*Mat]

Dvě stovky studentů pražských středních škol a gymnázií dnes vyrazily na kole z Pankráce na Kampu. V rámci Dne bez aut se zúčastnili druhého ročníku Cyklojízdy pražských škol, kterou připravila iniciativa Auto*Mat, sdružení Oživení a Pražské matky. Na Kampě studenti psali návrhy, jak zlepšit dopravní situaci v Praze, především podmínky pro městskou cyklistiku.

„Cyklojízdou chceme upozornit na trvalé poškozování našeho zdraví a veřejného prostoru města automobilovou dopravou,“ vysvětluje smysl akce učitelka z Gymnázia Elišky Krásnohorské Alena Volfová. Ekologické způsoby dopravy podporuje také Gymnázium Postupická. Jeho studenti vždy na Den bez aut mapují příjezdové trasy ze svého bydliště do školy a sledují, zda se za poslední rok zlepšila cyklistická infrastruktura a budou moci začít dojíždět do školy pravidelně.

„Přestože se v posledních sedmi letech zavedlo značení koridorů pro cyklisty, nevedou až k naší škole. Žáci musí překonávat nepříjemné křižovatky a žádná příjezdová cesta ke škole stále není bezpečná. Opatření jsou jen kosmetická,“ říká Ladislava Bímová z Gymnázia Postupická.

Cílem školní cyklojízdy byl park Kampa, kde se studenti mohli vyjádřit k dopravní situaci v Praze a navrhovat změny, které by jim usnadnily život a pohyb. Nejčastější výhrady studentů směřovaly k nelogickému plánování cyklistické infrastruktury a znevýhodněnosti veřejné dopravy oproti autům. Stěžovali si také na bezohlednost pražských řidičů či nedostatek cyklostojanů, navrhovali zavést v centru města mýto nebo využít Opencard pro půjčování kol. Studenti z Gymnázia Elišky Krásnohorské přišli s návrhy na propojení páteřní cyklostezky A1 a A2 na soutoku Berounky a Vltavy a na doplnění sítě cyklostezek v centru Prahy.

Přestože příprava cyklojízdy započala již v červenci, potřebné povolení se podařilo získat teprve pár dní před konáním akce. „I když se 22. září jako Den bez aut připomíná v celé Evropě, úředníci nechtěli cyklojízdu povolit s tím, že bude blokovat automobilový provoz. Díky pomoci policie ale cyklojízda proběhla bez problémů,“ říká Jana Pírková z iniciativy Auto*Mat.

„Loňské cyklojízdy se účastnili primárně studenti ze středních škol na Praze 4. Vzhledem k tomu, že letos projevily zájem o účast školy z celého města, cyklojízda se přesunula do centra,“ říká za organizátory z Oživení a Pražských matek koordinátorka Petra Lukešová.

Cyklojízda pražských škol probíhá v rámci vzdělávacího projektu iniciativy Auto*Mat „Udržitelně do školy“ a společného programu sdružení Oživení a Pražských matek „Bezpečné cesty do školy“. V obou projektech se studenti věnují udržitelné mobilitě, získávají praktické dopravní návyky a podílí se na zklidňování dopravy v okolí škol.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost v EU - návod k použití

http://obcan.ecn.cz/eu
Občanská společnost
Praktické informace jak využít občanská práva v Evropské unii Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz