Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Stovky uvězněných netopýrů umíraly hladem a žízní

21. 10. 2011 - PRAHA [Econnect]

Stovky uhynulých netopýrů objevili nedávno při kontrole panelového domu v Lovosicích členové ČESON a pracovníci AOPK ČR. Netopýři umírali pomalu hladem a žízní poté, co byli uvězněni ve svých úkrytech v dutinách střechy. Případ nyní řeší Česká inspekce životního prostředí.

"V sedmi větracích otvorech byly nalezeny pozůstatky 250 netopýrů rezavých, kteří uhynuli poté, co byly větrací otvory během stavebních úprav domu uzavřeny kovovou mřížkou. Bohužel před tím nikdo neprověřil, zda se v prostorách střechy nějaká zvířata nevyskytují. Nález je o to závažnější, že se zřejmě jednalo o letní kolonii samic s mláďaty," uvedla Petra Schnitzerová z České společnosti pro ochranu netopýrů. "A při tom stačilo tak málo, aby se tomu předešlo...," dodává.

Česká společnost pro ochranu netopýrů dlouhodobě upozorňuje na to, že výskyt netopýrů v panelových domech je poměrně běžný. Díky skrytému, nočnímu způsobu života však jejich přítomnost často uniká pozornosti. S tím je proto třeba počítat a před plánovanými stavebními úpravami vždy nechat zkontrolovat dům odborníkem. "V případech, kdy je např. kvůli rekonstrukci střechy nezbytné uzavření větracích otvorů do podstřeší, používají se preventivně tzv. jednosměrné uzávěry. To je jednoduché zařízení, které umožní netopýrům bezpečně a včas se z úkrytu vystěhovat. Tak je zajištěno, že po definitivním zaslepení otvorů nezůstane žádné zvíře uvnitř, odsouzeno k pomalému umírání, jako se to stalo v uvedeném případě v Lovosicích," upozorňuje Schnitzerová. Netopýři se často vyskytují také ve spárách mezi panely, kde při zateplování hrozí jejich
zazdění pod vrstvou izolace. I v těchto případech pomůže včasné provedení průzkumu k jejich záchraně, např. pomocí instalace speciální průlezné budky.

Veškeré informace o vhodných postupech a technických opatřeních k zajištění ochrany netopýrů při stavebních úpravách budov jsou k dispozici např. na webových stránkách www.sousednetopyr.cz, využít je možné i bezplatnou telefonickou poradnu. Lidé se mohou informovat také na nejbližším odboru životního prostředí. Netopýr rezavý je silně ohroženým druhem a stejně jako všichni ostatní netopýři patří v České republice mezi zákonem chráněné živočichy. Případ proto nyní šetří Česká inspekce životního prostředí, viníkovi hrozí až dvoumiliónová pokuta. "Umučeným zvířatům však už žádný trest život nevrátí. Doufejme, že tento odstrašující případ alespoň pomůže dalším netopýrům, které by díky lidské nevšímavosti mohl potkat stejný osud," dodala Schnitzerová.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz