Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Aupark na Slovensku válcuje referenda i zákony a chystá se do Brna

26. 10. 2011 - BRNO [Econnect]

Občanské sdružení NESEHNUTÍ pozvalo do Brna zástupce dvou slovenských měst, která se neubránila výstavbě nákupního centra AUPARK. Richard Medal a Karol Labaš stráví v Brně dva dny diskusemi s politiky, občanskými iniciativami a veřejností. Navštíví i místo, kde má AUPARK záměr nákupní centrum vystavět. Dnes od 17 hodin bude za jejich účasti probíhat v prostorách Galerie architektury na Starobrněnské ulici panelová diskuze pro veřejnost. NESEHNUTÍ usiluje o rozvoj pestré a husté sítě obchodů v Brně a apeluje na radní, aby regulace obdobných nákupních center zapracovali do územního plánu tak, aby spíše podpořili místní producenty, výrobce a prodejce potravin. V zahraničí je to běžná praxe místních samospráv.

Síť nákupních center AUPARK staví skupina HB Reavis. Na Slovensku už AUPARK je v Žilině, Bratislavě, Piešťanech, před dokončením je v Košicích; v plánu je Trenčín a Ružomberok. Při výstavbě porušil několikrát zákony a jeho chování při prosazování záměru indikuje korupční jednání. V Česku stojí v Karviné a zelenou dostal letos v dubnu od zastupitelů v Hradci Králové. V Brně už prošla stavba posuzováním vlivů na životní prostředí a v současné době usiluje AUPARK prostřednictvím územní studie, kterou pro Odbor územního plánu a rozvoje vytváří stejný projektant, Arch.Design, který je generálním projektantem AUPARKu, o soulad se stávajícím územním plánem.

Karol Labaš z Košic a Richard Medal z Trenčína přijeli na dvoudenní návštěvu Brna, aby zde místním politikům, iniciativám a veřejnosti osobně předali svoje zkušenosti s chováním a postupem AUPARKu v jejich městech. Ani v jednom městě se výstavbě AUPARKu neubránili. K situaci v Košicích Karol Labaš říká: "Stavba spôsobila zánik najrozsiahlejšieho košického námestia. AUPARK svojím umiestnením na Námestí Osloboditeľov bude zdrojom veľkých dopravných problémov, aj keď pôvodne ich mal vyriešiť". Richard Medal shrnuje za Trenčín: "Zájem investora ve spolupráci s ochotnou samosprávou převálcoval zájmy běžných občanů Trenčína".

V Brně už prošla stavba posuzováním vlivů na životní prostředí a v současné době usiluje AUPARK prostřednictvím územní studie o soulad se stávajícím územním plánem. "Odbor územního plánu a rozvoje pod vedením Kateřiny Leopoldové zadal vypracování územní studie, která musí být ze zákona nezávislá, projektantům z firmy Arch.Design, s. r. o. Arch.Design je ale současně hlavním projektantem Aupark, má evidentní ekonomický zájem na tom, aby studie "vyšla" dobře. Arch.Design je v obrovském střetu zájmu, což je dle nás nezákonné. Studie Arch.Designu bagatelizuje dopravní problémy, bagatelizuje dopad Auparku na obchody v centru města. Snažíme se, aby nadřízený orgán Jihomoravského kraje projednávání této územní studie zrušil," komentuje dosavadní vývoj kauzy v Brně Matěj Hollan s o.s. Brnění.

NESEHNUTÍ upozorňuje v rámci své kampaně "Brno v akci" na negativní dopady expanze nákupních center na život ve městě - zanikají malí obchodníci a obchodnice, většina obyvatel Brna pak nemá v docházkové vzdálenosti prodejnu se zbožím denní spotřeby a musí dojíždět osobními automobily či městskou hromadnou dopravou na okraje města. Lidé se sníženou pohyblivostí nemají možnost žádnou. Řada z objektů, které postavily v Brně nákupní řetězce, poškodila a poškozuje životní prostředí a dokonce staví v rozporu s platnou legislativou České republiky a bez ohledu na místní obyvatele, jak je tomu například v Ivanovicích - Bauhaus.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz