Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Otevřený dopis předsedovi vlády Petru Nečasovi

8. 11. 2011 - Martin Bursík, Ekolist

Vážený pane premiére, ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek má vážný problém. Nedokázal vysvětlit původ 16,4 miliónu korun, které získala jeho šedesátiletá matka Jindřiška Kocourková za prodej dluhopisů neznámého původu prostřednictvím Key Investment. Jednou z uvažovaných variant je souvislost původu dluhopisů s funkcí Martina Kocourka jako předsedy dozorčí rady ČEZu v inkriminované době.

Z Vašich vyjádření je zřejmé, že nejste s "NEvysvětlením" situace ze strany ministra Kocourka spokojen a že budete věc řešit. To je dobře a tento Váš principiální přístup oceňuji. Důvěryhodnost ministra průmyslu a potažmo celé vlády je otřesena.

Problémem je však čas, pane premiére. Zítra ráno má ministr Kocourek předkládat Poslanecké sněmovně ve finálním III. čtení návrh zákona o podporovaných zdrojích energie.

Je veřejným tajemstvím, že hlavním autorem tohoto návrhu zákona není legislativa MPO, ale Ing. Jan Kanta, ředitel pro legislativu a trhy a.s. ČEZ. Pan Kanta se opakovaně na konferencích a seminářích nechal slyšet, že je autorem či spoluautorem zákona. Výsledkem je návrh zákona, jehož zřejmým cílem je zlikvidovat potenciální konkurenci ČEZu na trhu s elektřinou. Návrh zákona totiž obsahuje řadu ustanovení, které znemožní budoucím decentralizovaným výrobcům elektřiny z obnovitelných zdrojů získat úvěr pro financování budoucí investice u banky. Vítězem tohoto neférového konkurenčního boje se pak stane ČEZ, který spolu s několika velkými elektrárenskými společnostmi bude jediným, kdo bude mít dostatek vlastních investičních prostředků pro investice do nových instalací obnovitelných zdrojů energie.

Společná iniciativa asociací obnovitelných zdrojů, které reprezentují více než 10 000 zaměstnanců v tomto průmyslovém odvětví, se od počátku snaží návrh zákona připomínkovat a diskriminační ustanovení z návrhu zákona odstranit. Marně. Teprve nyní začínají být zřejmé důvody, proč nebyli ministr Kocourek a jeho podřízení ochotni vést s asociacemi konstruktivní dialog a ustanovení zjevně nahrávající ČEZu opravit. Protože velmi pravděpodobně byli klientelisticky propojeni s ČEZem. Ostatně dokladem toho je email ředitele odboru elektroenergetiky Ing. Portužáka ministru Kocourkovi, vybraným poslancům Poslanecké sněmovny, místopředsedovi ERÚ a ... jakémusi panu Plecitému z Pan Solutions (to je lobbistická organizace, která pracuje dlouhodobě pro ČEZ, pane premiére). Proč posílá ředitel odboru ministerstva instrukce poslancům, jak mají hlasovat proti pozměňovacím návrhům výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny? A proč zasílá tyto instrukce zástupci lobbistické organizace pracující pro ČEZ?

Podezření z klientelistického propojení min. Kocourka s ČEZem je tak vážné, že ministr nemůže předkládat zákon, který zcela zřejmě zvýhodňuje ČEZ (a další velké energetické společnosti) a diskriminuje malé decentralizované výrobce.

Dovoluji si Vás pane premiére požádat, abyste prostřednictvím předsedů koaličních klubů požádal o stažení návrhu zákona o podporovaných zdrojích ze středečního programu, kde je zařazen jako první bod III. čtení. Jsem připraven spolu s předsedy asociací obnovitelných zdrojů energií Vám popsat, která ustanovení v zákoně zvýhodňují a.s. ČEZ a které pozměňovací návrhy přijaté výborem pro životní prostředí PSP ČR jejich případný negativní dopad na trh vyvažují.

Nepochybuji o tom, že i Vám pane premiére záleží na transparentnosti procesu tvorby a přijímání zákonů v České republice a že nepřipustíte, aby byl Poslanecké sněmovně předložen k hlasování návrh nesoucí s sebou tak hlubokou stopu nezdravého vlivu ČEZu na legislativní proces.

V úctě, Martin Bursík v.r.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz