Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Legendy ze Šafránu se sejdou v Arše

28. 11. 2011 - PRAHA [Econnect]

Vlasta Třešňák, Vladimír Merta, Dáša Voňková, Jaroslav Hutka a další legendy českého písničkářství obnoví na jeden večer „volné sdružení“ Šafrán. Jediný velký společný koncert se uskuteční 3. prosince v Divadle Archa u příležitosti souhrnného vydání dobových nahrávek Šafránu.

Tvůrčí osobnosti ze Šafránu tvoří bez nadsázky zakládající a mimořádně úspěšnou generaci našeho moderního písničkářství. Na výjimečném společném vystoupení se tak sejdou songwriteři a zpěváci, kteří zásadně ovlivnili několik generací publika, a to i přes minimální možnost vydávat oficiální nahrávky. Vystoupí klíčová trojice Šafránu, klasikové písňové poezie Jaroslav Hutka, Vladimír Merta a Vlasta Třešňák, dále jedinečná kytaristka a živá nádoba přírodní energie Dáša Voňková a neodolatelný insitní komik s duchovním akcentem Petr Lutka. V Arše vystoupí i slovenská členka Šafránu, fascinující interpretka lidových (až na výjimky krvavých) balad Zuzana Homolová.

Koncert je jedinečnou příležitostí pro všechny, kdo se chtějí vrátit k momentům, v nichž se formovaly jejich životní hodnoty: atmosféře konfrontačních koncertů, ilegálních nahrávek, pašovaných alb, opisovaných samizdatů, hledání osobní svobody, písní jako živé a účinné sebereflexe. Zároveň chce představit jednotlivé tvůrce v ryze současném kulturním a společenském kontextu: i dnes jsou totiž schopni pádně, naléhavě a originálně oslovit.

Z historie Šafránu // Neoficiální sdružení folkových písničkářů Šafrán vzniklo v roce 1972. Díky cenné manažerské iniciativě Jiřího Pallase tak vznikla přátelská struktura, šitá na míru normalizační éře cenzury a zákazů. Klíčovými členy sdružení byli Jaroslav Hutka, Vladimír Merta, Vlasta Třešňák, Petr Lutka, Dáša Voňková, Zuzana Homolová, Vladimír Veit, Jan Burian a Jiří Dědeček. Sdružení pozvolna přestalo existovat okolo roku 1978; Hutka, Veit, Třešňák a Pallas byli v souvislosti s Chartou 77 donuceni emigrovat. Jiří Pallas poté založil ve Švédsku stejnojmenné vydavatelství Šafrán 78, ve kterém vydával alba zakázaných písničkářů.

Básníci, rebelové a udržovatelé lidové písně ze Šafránu jsou legendou pro několik generací posluchačů, kterým zajišťovali citovou a občanskou výchovu, povzbuzení k životu v pravdě, odvaze a poezii. Nepatřili jen k zásadním morálním autoritám a opozici totality: jejich gesto bylo vždycky umělecké. Bez Voňkové, Třešňáka, Merty a dalších si nelze představit vývoj moderní české písně. Renesanční osobnosti Hutka, Merta a Třešňák navíc po léta plodně zasahují i do výtvarného umění, literatury, filmové režie, publicistiky, scénické hudby nebo tvorby pro děti.

ŠAFRÁN ZNOVU SPOLU
Divadlo Archa, Praha, sobota 3. prosince, 20 hodin

Účinkují:
ZUZANA HOMOLOVÁ
JAROSLAV HUTKA
VLADIMÍR MERTA
PETR LUTKA
VLASTA TŘEŠŇÁK
DÁŠA VOŇKOVÁ
a hosté

Koncert Šafránu se koná v rámci 1. ročníku festivalu písničkářů Babel Songs. Kompletní program festivalu viz www.archatheatre.cz.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz