Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Hnutí Duha: Britský průmysl oslavuje zelený zákon

21. 11. 2011 - PRAHA [Econnect/Hnutí Duha]

Britské průmyslové podniky samy přesvědčovaly premiéra Blaira, aby jeho vláda výrazně snížila exhalace a závislost země na fosilních palivech. Na konferenci, která se koná v Poslanecké sněmovně, to řekla Sandrine Dixson-Declève, ředitelka vlivné platformy velkých evropských firem.

Politici, špičkoví experti, byznysmeni, právníci z českých univerzit i zástupci nevládních organizací dnes v Poslanecké sněmovně začali debatovat o návrhu klíčového nového zákona, který by stanovil, jakým tempem země sníží závislost na uhlí, ropě či plynu a potažmo exhalace skleníkových plynů.

Mezinárodní konferenci uspořádalo Hnutí DUHA ve spolupráci s Britským velvyslanectvím a Ekologickým právním servisem. Členka britského parlamentu Bryony Worthington na ní představila obdobnou legislativu, která rozhýbala investice do moderních čistých technologií ve Velké Británii.

Zákon vznikl v roce 2008 poté, co se na něm shodla vláda s opozicí a podpořily jej Konfederace britského průmyslu i odbory a velké rozvojové organizace. Na konferenci vystoupili také expremiér Vladimír Špidla, šéf daňového oddělení PricewaterhouseCoopers pro střední Evropu Martin Scott nebo ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

Záštitu nad konferencí převzal poslanecký Výbor pro životní prostředí. Konferenci zahájil předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Hnutí DUHA obdobný zákon prosazuje svou iniciativou Velká výzva. Do debaty ekologická organizace vstoupila s návrhem, který říká, že Česká republika bude snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně. Zákon rozhýbe investice do zelených řešení, jako je zateplování domů, čistá energie, rychlá a pohodlná veřejná doprava nebo lepší recyklace odpadu. Na návrhu zákona podle úspěšného britského vzoru spolupracují rovněž experti Ekologického právního servisu.

Podobné návrhy už projednávají parlamenty či vlády v Irsku, Finsku, Belgii, Slovinsku, Dánsku a jinde.

Sian MacLeod, velvyslankyně Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, řekla: „Jsem velmi potěšena, že jsme měli možnost prezentovat tento progresivní britský zákon členům českého Parlamentu i širší veřejnosti. Britská vláda chce prostřednictvím budování nízkouhlíkové ekonomiky přinést prospěch příštím generacím. Nové zelenější technologie nám pomohou k udržitelnější budoucnosti, k ochraně životního prostředí a k podpoře ekonomické prosperity. V těchto snahách hraje důležitou roli právě příslušný legislativní nástroj, který se soustředí na dlouhodobé výhody pro firmy i celou společnost.“

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl: „Podobný zákon podle úspěšného britského vzoru by měla mít také Česká republika. Rozhýbe chytré inovace a nová odvětví, takže posílí ekonomiku a srazí účty za energii i naši závislost na dovozu drahých paliv."

Jan Šrytr, právník EPS, řekl: „Základním přínosem navrhovaného zákona je to, že nabízí dlouhodobý výhled, a tedy určitou jistotu, vývoje státní politiky v oblasti snižování emisí a podpory přechodu na čistou efektivní ekonomiku. Zároveň přitom vládě nesvazuje ruce tím, že by dlouhodobě dopředu stanovoval konkrétní opatření, jak se k těmto cílům přiblížit. Přítomní experti ukázali, že toto na první pohled netradiční právní řešení může být funkční a přínosné i v českých podmínkách.“


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz