Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

V Pustějově se chystá legalizace chovu norků, který funguje bez povolení už 17 let

29. 11. 2011 - PLZEŇ [Econnect/Svoboda zvířat/Děti země]

Stavební úřad ve Studénce vydal dodatečné povolení stavby pro chov norků v Pustějově, který byl před 17 lety zhotoven jako černá stavba a od té doby nelegálně funguje až dosud. Lidé žijící v okolí farmy si stěžují na časté obtěžování zápachem, občanská sdružení kritizují špatné životní podmínky zvířat.

Chov norků v Pustějově, který je nelegálně provozován od roku 1994, dostal od stavebního úřadu ve Studénce dodatečné povolení stavby. Farma, kde je v různých obdobích roku chováno asi 1.500 až 5.000 norků, je terčem kritiky nejen občanských sdružení, ale i lidí žijících v jejím okolí. Jsou totiž dlouhodobě obtěžováni zápachem. Někteří z místních obyvatel již proti rozhodnutí podali odvolání.

„Jediné, co se má stát, když někdo řadu let ignoruje zákony a bez povolení provozuje černou stavbu, je její zbourání a uložení pokuty. Dodatečné povolení stavby je výsměch právnímu státu a všem podnikatelům, kteří dodržují zákony,“ komentuje mimořádnou situaci Martin Hyťha z Dětí Země, které kauzu od roku 2007 sledují a vyjadřovaly se například v procesu posuzování vlivů na životní prostředí.

„Život tzv. kožešinových zvířat na farmách je pro ně utrpením. Zvířata prožijí celé své krátké životy ve strohých klecích, kde jim chybí jakékoli podněty, mnohdy se z těchto podmínek, které ani z části nenaplňují jejich etologické potřeby, doslova ‚zblázní‘. Důsledkem chovu na farmách pak trpí různými nemocemi či behaviorálními problémy,“ říká Lucie Moravcová ze Svobody zvířat, která vede kampaň Proti srsti za zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat v České republice.

Moravcová ještě dodává: „Povolovat nový chov, který byl navíc ještě postaven načerno, považujeme za absurdní, vzhledem k tomu, že v ostatních evropských zemích se chovy tohoto typu spíše zakazují. Chovy tzv. kožešinových zvířat jsou již zakázány například ve Velké Británii či v Rakousku. V mnoha dalších zemích běží přechodné období zákazu – například v Chorvatsku. Třeba v Holandsku je již delší dobu zakázán chov lišek a činčil. Zákaz chovu norků zde nedávno prošel poslaneckou sněmovnou a čeká na schválení v senátu. Tyto a mnohé další země omezily chov tzv. kožešinových zvířat proto, že jej považují za nemorální, a také proto, že jim není lhostejné, že zvířata chovaná na farmách trpí, což dokazuje mnoho vědeckých studií. České úřady však k problému zůstávají bohužel stále laxní.“

O tom, zda bude chov norků v Pustějově skutečně legalizován, nebo bude rozhodnutí zrušeno, bude nyní rozhodovat Krajský úřad Moravskoslezského kraje.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz