Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Festival dokumentů o lidských právech Jeden svět se vrací už po sedmé

21. 4. 2005
Tomáš Tetiva [Econnect/Jeden svět] -


"Když si hrdinové vezmou dovolenou," tak zní motto 7. ročníku mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který pořádá organizace Člověk v tísni. Festival proběhne v Praze od 27. dubna do 5. května a zamíří také regionů, kde budou vybrané snímky ke shlédnutí v 13 městech. Po promítání budou následovat diskuse s festivalovými hosty a odborníky na dané téma. Součástí Jednoho světa budou také workshopy, panelové diskuse, semináře, výstavy fotografií a další akce.

Na festivalu bude uvedeno 120 dokumentů z 35 zemí světa. Základní osou festivalu zůstávají hlavní soutěž, soutěžní kategorie krátkých forem a speciální soutěžní kategorie Máte právo vědět. V rámci nesoutěžních tematických bloků uvede Jeden svět 73 dokumentů rozdělených do následujících sekcí: Ženským hlasem, Film a žena, o lásce, Generation Next, Jeden svět dětem, Právo na tradici, Výběr z Les Films d´Ici, AIDS, Severní Korea: Na věčné časy?, Bosenské fragmenty, Made in China, Africké stíny, Zaostřeno na Irák a Filmy porotců.

Sedmý ročník festivalu se již tradičně zaměří na důležitá zahraničně-politická témata a na místa, kde jsou zásadním způsobem pošlapávána lidská práva. V centru pozornosti se ocitnou Irák, Severní Korea, Izrael a Palestina, Afghánistán, Bělorusko a Čečensko. Kromě míst, které veřejnost prostřednictvím globálního zpravodajství jakžtakž sleduje, připomene Jeden svět i místa, na která se už díváme mnohem méně: Súdán, Libérii a Kongo.

Na Jednom světě nebudou chybět filmy zkoumající chování nadnárodních společností (například filmy Nové Eldorádo, Switch Off). Zvlášť zajímavá bude skupina filmů, které ukazují, co se ve skutečnosti skrývá pod čínským hospodářským zázrakem a pod značkou „Made in China“ (Slušná továrna, Betonová revoluce a Made in China). Další z této skupiny filmů, Geneticky modifikovaný život, položí řadu zneklidňujících otázek týkající se geneticky upravovaných potravin.

Jakýmsi protipólem těchto filmu budou nádherně zrežírované a částečně etnologicky laděné dokumenty o původních národech (saharští Tuaregové; amazonští Indiáni, chilští Mapuche, sibiřští Udehejci a Evenci) a o jejich, ze všech stran ohroženém právu na zachování vlastní tradice a způsobu života (Příběhy ze Sahary, My jsme indiáni, Kořeny nebes, Afoňka už nechce pást soby).

V rámci 7. ročníku pražského Jednoho světa se jako samostatná festivalová kategorie uskuteční společný projekt Společnosti Člověk v tísni a organizace Eyz pod názvem One World Online Praha <-> Berlín. Projekt je založen na použití internetu jako média, které zprostředkuje setkávání festivalových diváků, filmů a jejich autorů. Projekt se skládá ze tří částí. Jednak je to promítání pěti festivalových filmů na live.atlas.cz, dále je to digitální transmise a následné promítání filmů ve vybraných kinech v Německu a také workshop s názvem Internet, video a lidskoprávní osvěta.

Diskuse na téma Angažovaný dokumentární film a ekologie se uskuteční v Divadle Minor ve čtvrtek 28. dubna ve 22:00 po projekci filmu Nové Eldorádo. Diskuse bude zaměřená na témata drastické exploatace původní krajiny, regionální i globální důsledky těchto zásahů na ekologickou rovnováhu a narušení tradičního způsobu života „domorodých“ obyvatel. Hlavními hosty debaty budou režisér promítaného snímku Tibor Kocsis (Nové Eldorádo) a Ben Stark, producent a editor festivalového dokumentu My jsme indiáni. Organizaci CEE Bankwatch Network bude zastupovat Klára Schirová.

Další debata na téma Dokumentární film jako nástroj kritiky politického systému se uskuteční v neděli 1. května po projekci snímku Ve jménu boha Rama. Debata bude zaměřena na politicky angažované dokumenty, politická a lidská práva lidí, kteří žijí v opozici vůči systému a jsou na ně vyvíjeny cenzurní tlaky. Hlavními hosty budou režisér promítaného snímku Anand Patwardhan a jihoafrický režisér Don Edkins (Příběh překrásné země). Večerem bude provázet český dokumentarista Vít Janeček.

Významnou součástí doprovodného programu bude multimediální výstava Aids: Globální výzva a globální odpovědnost s kolekcemi fotografií oceňovaného českého fotografa Jana Šibíka a holandského fotografa Geerta van Kesterena.

Jeden svět 2005 se také uskuteční v dalších 13 městech po celé České republice: v Brně (28. 4. – 5. 5.), Českých Budějovicích (9. 5. – 12. 5.), Hradci Králové (9. 5. – 12. 5.), Mělníku (11. 5. – 13. 5.), Liberci (9. 5. – 12. 5.), Olomouci (9. 5. – 13. 5.), Opavě (9. 5. – 13. 5.), Ostravě (2. 5. – 6. 5.), Pardubicích (9. 5. – 13. 5.), Plzni (28. 4. – 4. 5.), Rožnově (9. 5. – 11. 5.), Táboře (6. 5. — 10. 5.) a v Ústí nad Labem (2. 5. — 6. 5.).

Festivalové centrum bude v divadle Minor (Vodičkova 6, Praha 1). Dalšími festivalovými kiny budou Světozor (2 sály), Městská knihovna (2 sály), Lucerna, Mat a Ponrepo. Vstupenky je možné zakoupit ve všech pokladnách festivalových kin za 60 Kč. Předprodej vstupenek byl v Praze zahájen 20. dubna.

Tomáš Tetiva

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Zprávy z Infoservisu společnosti Člověk v tísni
Infoservis
Související odkazy
  • Jeden svět 2005
  • -

    Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
    Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
    Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz