Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

ČSOP: Vzácný ústřičník velký spatřen na Rokycansku

10. 4. 2012 - ROKYCANY [Econnect/ČSOP Rokycany]

Kromě záchrany volně žijících živočichů se rokycanští ochránci přírody věnují i dalším činnostem, např. pozorováním opeřenců při jarních tazích. Nejinak tomu bylo i o letošních velikonočních svátcích. I přesto, že na obloze lze v této době pozorovat především řadu známých navrátilců, občas zahlédnou i unikátní druhy. Ty u nás pochopitelně nehnízdí, na rozdíl od běžných druhů. U řady z nich již probíhají nejen svatební lety, ale v přírodě lze najít i první mláďata. Přesto však na řadu ptačích druhů ještě s napětím čekáme.

Zcela nevšední zážitek zažili rokycanští ochránci přírody při sledování vypuštěného rybníka Labutinka v Oseku nedaleko Rokycan. Kromě početného hejna racků chechtavých a kachen divokých pozorovali v našich končinách neznámého ústřičníka velkého. Tento zajímavě zbarvený bahňák velikosti vrány váží kolem půl kilogramu. Vrch těla, celý krk a hlava jsou černé, spodní strana těla kontrastně bílá. Červený zobák a nohy dělají z tohoto na Rokycansku vzácného opeřence učiněného krasavce, přičemž obě pohlaví jsou zbarvena stejně. V letu má nápadně bílé proužky v křídle, bílý kostřec a černobílý ocas. Vyskytuje se hlavně na mořských pobřežích celé Evropy. Postupně se šíří i do vnitrozemí a hnízdí i podél velkých řek. Jižní populace jsou stálé, ptáci ze severu Evropy zimují v západní Evropě a Středomoří. V ČR se vyskytuje jednotlivě, popřípadě v malých hejnech od března do října. Vhodným prostředím jsou písčité nebo kamenité břehy vodních ploch. Hnízdo je jen málo vystlaný důlek v kamení nebo v trávě. Od května snáší 2 až 4 vejce, na kterých oba rodiče sedí 27 až 30 dní. Po 1 až 2 dnech mláďata hnízdo opouštějí, ukrývají se v jeho okolí a rodiče jim donášejí potravu. Po několika dnech jsou už rodiči k potravě odvedena. Vzletná jsou ve stáří 31 až 37 dní, pohlavně dospívají až ve 3 letech. Nejvyšší dosud prokázaný věk kroužkovaného jedince je 36 let. Potravu tvoří hlavně měkkýši, korýši, červi a ostatní drobní živočichové. Ve vnitrozemí je hlavní složkou potravy hmyz. Nutno dodat, že na Rokycansku jsme tohoto opeřence pozorovali vůbec poprvé. Zároveň je sympatické, že tomuto druhu na rybníku Labutinka v Oseku dělali společnost i další zajímavé druhy bahňáků – kulíci říční, pisíci obecní a neméně zajímavé male kachny čírky modré.

I když jde o krátkodobou a zcela vyjímečnou přítomnost ústřičníka velkého na Rokycansku, je pro nás potěšením sledovat tento zajímavý ptačí druh, kterého bychom spíše viděli u mořského pobřeží. Je to pro nás další signál uzdravující se přírody, která se navíc probouzí. Na každém kroku je nyní znát, že jaro je zde. V přírodě jsou k vidění první mláďata nejen ptáků, ale i savců, na rostlinách i stromech je znát zvyšující se teplota. Vydáte-li se tedy v této době do přírody, zcela jistě nebudete litovat. Přesto je potřeba dávat pozor, aby vlivem lidské zvědavosti nevyhasl právě rodící se život v přírodě. A k tomu, aby se tak nestávalo přispívají i členové Českého svazu ochránců přírody v Rokycanech. Máte-li zájem i Vy přiložit ruku k dílu, je právě ta nevhodnější doba. Již o příštím víkendu, tedy 14. dubna, pořádají rokycanští ochránci zajímavou akci s názvem „Ukliďme svět“. Máte-li zájem, kontaktujte nás na e-mailu: pavel.moulis@tiscali.cz , kde Vám prozradíme víc.

Nemáte-li dostatek času, nevadí. Pomoci se dá i jinak, např. odesláním dárcovské sms zprávy ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI ROKYCANY na telefonní číslo 87777 / cena DMS je 30,- Kč, příjemce Vaší pomoci obdrží 27,- Kč / nebo zasláním finančního daru na číslo účtu 33553322/0800 s variabilním symbolem 29/01. Pokud chcete pomoci jiným nebo výraznějším způsobem, dejte vědět.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz