Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ředitelství vodních cest ČR čelí dvěma žalobám za utajování informací

31. 7. 2012 - PRAHA [Econnect/Děti Země]

Městský soud v Praze má na stole dvě žaloby Dětí Země proti Ředitelství vodních cest ČR, které jim ani po několika urgencích neposkytlo 36 faktur z roku 2011 o nákladech za přípravu jezu u Děčína a plavebního kanálu u Přelouče. Tyto náklady přitom dosáhly částky 80,7 miliónů korun a jsou více než dvakrát vyšší, než byl plán. Podle Dětí Země by takové informace měly být přitom automaticky na internetu každé veřejné instituce, aby byla zajištěna transparentnost s nakládáním veřejných prostředků.

„Podat žalobu proti nečinnosti ŘVC ČR byl poslední prostředek, jak se domoci ústavního práva na informace, za co bylo v roce 2011 utraceno více než dvakrát více peněz, než se plánovalo. ŘVC ČR včele s Janem Skalickým má asi velmi vážný důvod, proč ty faktury utajuje,“ upozorňuje předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Podle původního rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) měly být náklady za přípravu jezu u Děčína ve výši 35 mil. Kč, ale ty se vyšplhaly až na částku 68,5 mil. Kč, tj. téměř o 100 procent. Pro plavební kanál u Přelouče bylo plánováno 5 mil. Kč, ale částka se zvýšila na 12,2 mil. Kč, tj. o 150 procent.

„Nečinnost ŘVC ČR považujeme za účelovou, neboť jsme za náklady na pořízení téměř čtyřiceti faktur poslali peníze již v květnu, ale informace i přes urgence nikde. Nepomohly ani e-maily a ani stížnost proti nečinnosti,“ kritizuje Patrik vedení ŘVC ČR.

Podle něho ŘVC ČR provádí vůči Dětem Země masivní obstrukční taktiku, neboť průměrná doba získání informací je několik měsíců, a nikoliv nanejvýš měsíc. Tento postup si nelze vysvětlovat jinak, než záměr, který by se mohl hodnotit i jako trestní čin zneužití pravomoci veřejného činitele.

Dnes také končí výběrové řízení pro obsazení funkce ředitele ŘVC ČR. Zda ji získá znovu Jan Skalický či jiný uchazeč si Děti Země netroufají odhadnout. Doufají však, že vybraný ředitel se bude chovat jako skutečný státní úředník, který tu bude pro veřejnost, nikoliv pro nějaké lobbyisty a různé klientské skupiny.

Příprava jezu u Děčína za 4,2 mld. Kč se pozastavila, neboť ŘVC ČR podruhé předložilo nekvalitní dokumentaci EIA, kterou MŽP v květnu 2012 vrátilo k přepracování. Plavební kanál u Přelouče za více než 3,1 mld. Kč se zase více než deset let pokouší získat územní rozhodnutí. Nyní stavební úřad v Přelouči zkoumá námitky Dětí Země a dalších účastníků řízení. ŘVC ČR chce jez i kanál postavit do roku 2015.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz