Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Amnesty International varuje: porušování lidských práv v Súdánu pokračuje

17. 5. 2005
-red- [Econnect / Amnesty International] -


Téměř dva miliony lidí, kteří v důsledku násilí museli opustit provincii Dárfúr a dosud se nemohou vrátit zpět do svých domovů, nadále zůstává v nejisté situaci. Súdánci, kteří v Dárfúru setrvali, zase čelí útokům vojenských milic, které toleruje nebo dokonce podporuje vláda v Chartúmu. Upozornila na to mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International (AI). "I přes veškerý mezinárodní nátlak súdánská vláda nezastavila rozsáhlé porušování lidských práv, ke kterému dochází v mnoha částech země," uvedla mluvčí AI ČR Eva Dobrovolná.

Útoky na civilisty v Dárfúru

Sedmého dubna zahájily vojenské milice akci na Khor Abeche v jižním Dárfúru, kterou následně Africká unie a OSN ve společném prohlášení označily za "nesmyslný a úkladný útok". "Ničí všechno, co jim přijde do cesty, a zanechávají po sobě naprostou zkázu." Africká unie a OSN také tvrdí, že nebezpečí útoku bylo předem známo a jednotky Africké unie měly v plánu rozmístit se po celé oblasti, aby chránily místní obyvatelstvo. Súdánská vláda jim v tom ale zabránila "úmyslným otálením při přidělování lokalit k umístění jednotek".

Podle informací Amnesty International se vysídlené osoby v Dárfúru dál pohybují z místa na místo a snaží se najít bezpečí. "Vláda pokračuje v zatýkání a mučení těch, které podezřívá z podpory rebelů. Poté co jsou tito lidé obviněni, probíhají jejích procesy u speciálních soudů, které zdaleka nesplňují mezinárodní standardy," uvádí se ve zprávě AI.

Obránci lidských práv také upozorňují na to, že neskončilo ani sexuální násilí vůči ženám, které jsou ohroženy třeba ve chvílích, kdy se musí z vzdálit z táborů pro vysídlence a sehnat dříví na oheň či dojít pro vodu. Pracovníci organizace Lékaři bez hranic ve své nedávné zprávě zaznamenali téměř 500 žen, které byly v období mezi říjnem 2004 a únorem 2005 znásilněny. Ženy, které po znásilnění otěhotněly, byly navíc obžalovány z nezákonného sexuálního styku, jenž je podle platného súdánského trestního zákoníku trestným činem.

Dárfúrské úřady také zastrašují nejenom pracovníky mezinárodních nevládních organizací, kteří kritizují vládu, ale třeba i ty, kteří pomáhají obětem znásilnění. Bylo hlášeno i několik případů zatčení těchto pracovníků. Súdánská vláda navíc opakovaně uvedla, že příslušníci jednotek Džandžauí, kteří jsou zodpovědní za násilí na civilistech, byli předáni súdánským soudům. Tyto výroky se ale nadále ukazují jako nepravdivé.

Věznění představitelů opozice

Pokračuje zadržování aktivistů nebo kritiků vlády, aniž by tito lidé byli obviněni nebo postaveni před soud, přičemž vězni jsou dny, týdny a někdy i měsíce drženi bez přístupu k okolnímu světu. "Například dr. Mudawi Ibrahim, ředitel súdánské Organizace pro sociální rozvoj, byl vězněn od 24. ledna do 23. února. Až poté, co začal držet hladovku, získala jeho manželka povolení k návštěvě ve vězení," uvádí Amnesty International. V podobné situaci je Ma’mun Issa Abdel Gadir, vůdčí představitel dárfúrské komunity. Je vězněn od února 2004, aniž by proti němu bylo vzneseno obvinění. Policie navíc omezuje jeho kontakt s rodinou.

Podobně je podle informací AI potlačována i politická opozice. Sedmnáct členů Kongresu Beja, politické strany ve východním Súdánu, zůstává ve vazbě. Mezi vězněními představiteli politické opozice jsou také desítky příznivců Lidového kongresu. V září 2004 na následky bití zemřeli dva studenti a aktivisti Lidového kongresu, a to pár hodin po zatčení. Vláda slíbila vyšetřování jejich smrti, ale výsledek šetření nebyl zveřejněn.

Demolice táborů pro vysídlené osoby v Chartúmu

Místní úřady opakovaně provádějí demolice táborů pro vysídlené osoby v Chartúmu. Tyto akce přitom označují za „městskou obnovu“. Od prosince 2004 byly zničeny domovy minimálně jedenácti tisíc lidí žijících v oblasti Shikan na severu Chartúmu. Uprchlíci byli přemístěni do lokality El Fateh, které leží více než 30km severně od Chartúmu.

"Bezpečnostní jednotky přijely a bez předchozího varování začaly nakládat přesídlence do aut. Lidem nebylo dovoleno vzít si s sebou osobní věci a většina z nich dorazila do El Fatehu jen s oblečením, které měla na sobě," prohlásil k tomu letos v březnu ředitel Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí.

Cenzura médií

K porušování svobody projevu došlo například v souvislosti s rezolucí Rady bezpečnosti OSN číslo 1593, která odkazuje situaci v Súdánu k žalobci Mezinárodního trestního tribunálu. Súdánská média totiž obdržela oběžník zakazující publikaci článků, které by tuto rezoluci hodnotily kladně. Také zpravodajství o situaci v Dárfúru je podřízeno přísné cenzuře.

Výjimečný stav v Súdánu stále trvá a zákony pro nouzový stav dovolují vládě porušovat lidská práva Súdánců.

-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Nejnovější Názory a komentáře
Další názory a komentáře... Vyjádřete se také!

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz