Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Občanské aktivity byly hrozbou komunismu, teď jsou hrozbou pro Klause

20. 5. 2005 - Marek Jehlička, Arnika

Prezident Václav Klaus ve Varšavě vyzval Radu Evropy k boji za demokracii a lidská práva. Za protivníka, proti němuž je třeba pozvednout síly, označil neziskové organizace (NGO), které podle Klause zasahují do života společnosti bez mandátu vzešlého z voleb.

Šokující na celé věci je nejen fakt, že prezident Klaus nepochopil význam zkratky NGO – nevládní neziskové organizace. Již z názvu vyplývá, že se jedná o sdružení občanů, jejichž posláním je bránit právě ta Klausem hájená lidská a občanská práva – pokud ta „mandátní“ vládní a úřednická moc selhává. A takových případů jsou ročně desítky a stovky.

Kdo jiný by demonstroval před Poslaneckou sněmovnou, když poslanci chtěli sebrat veřejnosti právo na účasti ve správních řízeních, kdo by bránil chráněné krajinné oblasti před výstavbou továren, kdo by se zastával práv tělesně či duševně postižených lidí, když ne ta Klausem opovrhovaná občanská sdružení? Ve všech těchto případech to byl právě neziskový sektor, který pozvedl svůj hlas, aby práva veřejnosti v poslední chvíli zachránil!

Nebýt neziskových organizací, už by se dávno vyvlastňovaly pozemky kvůli stavbě dálnic a ve správních řízeních o výstavbě spaloven či továren za svými humny by občané museli držet ústa a krok – právě tak jako tomu bylo před listopadem 89.

Je smutné, že prezident Václav Klaus roli neziskového sektoru nepochopil. Ještě smutnější však je, že prezident postkomunistické země veřejně vyzývá Evropu, aby zbořila jeden ze základních pilířů demokracie. Ten, který jako člen Občanského fóra bojoval za demokracii, svobodu a lidská práva, je teď jako prezident země tím, kdo chce lidem svobodu a právo na spolurozhodování vzít. A to už není jen smutné, to je pro občanskou společnost vyloženě nebezpečné!

Marek Jehlička,
Tiskový mluvčí občanského sdružení Arnika

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Související články

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz