Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Čezomatkodcera

29. 1. 2013 - Pavel Vlček, OIŽP - Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí

ČEZ se díky investicím na Balkáně stal poměrně známou evropskou firmou. Bývalý ředitel Martin Roman před dvěma lety označil firmu jedničkou trhu střední a východní Evropy. Podle Romana teď mají přijít zisky z balkánských investic. Dnes ovšem v přeneseném významu „známou firmou“ se stává pro všechny, kteří sledují jeho aktivity a lapají teď po dechu, jak nekvalitně měla firma v Albánii vše ošetřeno a pod kontrolou.

Již v minulosti bylo zřejmé, že firma ČEZ začíná na Balkáně ztrácet půdu pod nohama. Poslední informace přicházející z Albánie svědčí o prohlubování nevýhodnosti albánských investic. ČEZ ztratil kontrolu nad místní distribuční firmou, která byla vyvlastněna. Dalším problémem je záruka Světové banky, která před třemi lety podpořila nákup albánské rozvodné sítě. Česká republika měla a má možnost kroky ČEZu poměrně výrazně ovlivnit. Zatím to tak v praxi nefunguje a premiér Nečas se firmy zastává.

Český stát by si z Albánie měl vzít ponaučení a neměl by ČEZu tolerovat jednou postoje firmy soukromé a podruhé zas postoje rozmazlené dcerušku v matčině náruči, která si však umí vyškemrat či vydupat vše potřebné.

Příjmy na Balkáně na postavení nového Temelína nestačí. ČEZ od našeho státu proto požaduje garantovat ceny za proud z nových jaderných bloků. Již dnes se ukazuje, že nové Temelíny je stále méně reálné postavit bez náruče státu. Přibližujeme se tedy stále více k netržnímu řešení - „Jádro na věčné časy“. Budoucí zvýšené ceny proudu by se tak přenesly v případě potřeby rovnou na spotřebitele. Protože elektřina z obnovitelných zdrojů neustále zlevňuje, nalezli bychom se jednou na jaderném cenovém ostrůvku izolováni od vln z okolního moře a nejvyšší cenou kam oko dohlédne.

Firma ČEZ se opakovaně nechala slyšet, že se do výstavby Temelína příliš nehrne kvůli nejisté návratnosti investic. Z toho by se dalo soudit, že se stavět nebude a že na Balkáně trochu napomohli těm, kteří další jádro u nás nechtějí. Kdyby však firma dostala záruky budoucích příspěvků od českých spotřebitelů, bylo by vše jinak. Jenomže toto musí odsouhlasit vláda. Jestliže tuto zemi ČEZ řídí, jak o tom v minulosti informovala média, má jistotu, že mu vláda splní vše. Je pak v případě potřeby dcerou, ale jindy zase matkou. Může pak naoko vystupovat proti výstavbě Temelína a chtít přitom dlouhodobé jistoty pro svoje „podnikání“. Jestli to tak funguje, klesá Česká republika pod úroveň Balkánu.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz