Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Sexuální zneužívání dětí online je na vzestupu, vyplývá ze zprávy INHOPE

17.4.2014
PRAHA [Národní centrum bezpečnějšího internetu, z.s.p.o.]
Autor: Lenka Eckertová, tel: +420 252 548 438

Rozsah vykořisťování a zneužívání dětí prostřednicvím online technologií se v příštích letech pravděpodobně ještě zvětší, predikuje aktuální zpráva organizace INHOPE, mezinárodní sítě internetových horkých linek bojujících s nelegálním a závadovým obsahem na internetu. Využívání internetu celosvětově stále roste a souběžně se zvyšuje poptávka po nových materiálech zachycujících sexuální zneužívání dětí.

Zveřejněná zpráva INHOPE ukazuje na klíčové trendy a hrozby související s online distribucí materiálů zachycujících sexuální zneužívání dětí.

„INHOPE a jeho členské horké linky byly v roce 2013 svědky čtrnáctiprocentního vzestupu počtu hlášení nelegálního obsahu v online prostředí oproti předcházejícímu roku. Analytici těchto linek po celém světě zároveň zaznamenali dramatický vzestup (47%) v počtu hlášení potvrzených jako materiály zachycující sexuální zneužívání či vykořisťování dětí,“ uvádí Russell Chadwick, výkonný ředitel INHOPE.

„Tyto materiály jsou rychle a efektivně odstraňovány ve spolupráci s poskytovateli internetových služeb a policejními složkami, aby se zabránilo opětovné viktimizaci obětí; současně je poskytována asistence bezpečnostním složkám. Tam, kde jde o bezpečnost dětí je klíčové, abychom všichni táhli za jeden provaz a fungovali jako komunita.“

S tím, jak se vysokorychlostní internet stává běžným standardem, je zde bohužel také stále více jedinců s patologickým sexuálním zájmem o děti. Ačkoliv je ze strany poskytovatelů internetových služeb a bezpečnostních složek investováno stále více prostředků a času k detekci a odstranění materiálů zachycujících sexuální zneužívání dětí, INHOPE registruje neustálý vzestupný trend ve výskytu těchto materiálů. Horké linky sdružované v INHOPE nabízejí veřejnosti možnost anonymně nahlásit obsah, který se jeví jako závadový nebo nezákonný. V České republice je možno tento obsah nahlásit na http://www.horkalinka.cz/.

V roce 2013:

Počet členů sítě INHOPE dosáhl 49 horkých linek ve 43 zemích po celém světě. Všechny se zasazují o odstraňování závadového a ilegálního obsahu, zejména materiálů zachycujících sexuální zneužívání dětí, z prostředí internetu.
170 analytiků členských horkých linek zpracovalo 1 210 893 hlášení nelegálního obsahu.
54 969 hlášení bylo vyhodnoceno jako unikátní URL obsahující materiály zachycující sexuální zneužívání dětí.
81 % dětských obětí byly dívky.
10 % dětských obětí byla nemluvňata.
V rámci Evropy bylo 97 % závadového obsahu předáno policejním složkám během jednoho dne, 93 % bylo do týdne odstraněno z internetu. Průměrná doba od nahlášení na linku k odstranění z internetu byla tři dny.

Více informací z aktuálních statistik a infografik organizace INHOPE naleznete zde. Zdroj: INHOPE

O Národním centru bezpečnějšího internetu
Národní centrum bezpečnějšího internetu je neziskové nevládní sdružení, založené v roce 2006 jako Online Safety Institute. V lednu 2011 bylo sdružení přejmenováno na Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI). Jeho cílem je přispívat k bezpečnějšímu užívání internetu, moderních informačních a komunikačních technologií, k osvojování etických norem v online komunikaci a napomáhat předcházení a snižování možných sociálních rizik spojených s jejich užíváním. Sdružení je členem celoevropské sítě národních osvětových center bezpečnějšího internetu INSAFE a spolupracuje s mezinárodní sítí horkých linek INHOPE. Více zde: www.saferinternet.cz.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz