Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nemocnice proti vůli pacientů odmítají likvidovat desítky let uchovávané biologické vzorky

28.8.2014
PRAHA [Iuridicum Remedium, o. s.]
Autor: Jan Vobořil, tel: 728937902

Podle nevládní organizace Iuridicum Remedium (IuRe) jsou v České republice ve velikém množství uchovávány biologické vzorky krve, a to i proti vůli pacientů. To vše se podle IuRe děje v rozporu se zákonem a může za to zřejmě velmi široký výklad toho, co by mělo být součástí zdravotnické dokumentace.

IuRe již v minulosti upozornilo na skutečnost, že v České republice existují již téměř tři desítky let archivy s miliony krevních vzorků odebraných novorozencům v souvislosti s tzv. novorozeneckým screeningem. Screeningové kartičky s identifikačními údaji dítěte a matky a s odebranou krevní skvrnou novorozence jsou archivovány ve čtyřech českých nemocnicích. Pro jejich uchovávání přitom podle IuRe neexistuje žádný rozumný důvod, který by odůvodňoval vedení kompletní databáze vzorků DNA v podstatě celé populace narozené od 80. let, které by mohly být v budoucnu potenciálně zneužitelné například ze strany pojišťoven, zaměstnavatelů nebo bezpečnostních složek státu.

„Připravili jsme pro zájemce návod, jak zažádat o likvidaci jejich krevních vzorků, a sami tuto možnost také vyzkoušeli. Z našich zkušeností plyne, že nemocnice – v našem případě Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze – odmítly screeningové kartičky dětí žadatelky, kterou právně zastupujeme, na její výzvu zlikvidovat s odkazem na fakt, že je považují za součást zdravotnické dokumentace,“ upozornil výkonný ředitel IuRe a advokát Jan Vobořil.

Tento výklad považuje IuRe za nesprávný. „To, co lze považovat za zdravotnickou dokumentaci, definuje zákon a je to dále rozvinuto v prováděcí vyhlášce. Mělo by se jednat zejména o dokumentaci zdravotního stavu, poskytované léčby a jejích výsledků. Měly by to být tedy výsledky vyšetření krevních vzorků, ale ne krevní vzorky samotné,“ uvedl Vobořil. „Uvedenou praxi považujeme za absurdní. Pokud by mělo platit, že biologické vzorky jsou součástí zdravotnické dokumentace, tak potom by nemocnice měly uchovávat i ampulky s tekutou krví, odebranou moč nebo třeba sperma mužů, kteří se podrobí vyšetření spermiogramu. Pokud by toto nemocnice nedělaly, pak by podle jejich vlastního výkladu, co musí být součástí zdravotnické dokumentace, porušovaly zákon,“ doplnil Vobořil.

IuRe podalo již téměř před rokem podnět Úřadu pro ochranu osobních údajů, který v současné době provádí kontrolu nakládání se screeningovými kartičkami. Nyní vyzvalo všechny, kterým nemocnice odmítají přiznat právo na rozhodování o jejich biologických vzorcích, aby se na ÚOOÚ obrátili také. Výsledky kontroly očekává IuRe v nejbližší době.

„Zdravotnictví považujeme za jednu z oblastí, která je vůbec nejcitlivější, pokud jde o zpracování osobních údajů. Chápeme smysl dokumentování zdravotního stavu pacienta a průběhu léčby. Ale pokud se zdravotnickou dokumentací bude ohánět každý, kdo chce pro jakékoli účely uchovávat biologický materiál, a to i proti vůli těch, kterým byl odebrán, povede to ke ztrátě důvěry ve zdravotnická zařízení, která toto činí, a samozřejmě k oprávněným obavám, co vše dalšího můžeme najít v nemocničních archivech a skladech,“ uzavřel Vobořil.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz