Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Žaloba na Evropskou komisi za protiprávnost během příprav „SuperACTA“ dohody s USA

22.9.2014
PRAHA [Iuridicum Remedium, o. s.]
Autor: Helena Svatošová, tel: 776890170

Více než 240 organizací z celé EU organizující milionovou petici proti poloutajenému vyjednávání Transatlantické obchodní a investiční úmluvy (TTIP, či také TAFTA) mezi EU a USA, zažaluje u Evropského soudního dvora svévolné odmítnutí registrace europetice Komisí.

Michael Efler, člen petičního výboru říká: “Naše iniciativa právně napadne vyjednávací mandát pro dohody TTIP a CETA. Obchodní dohody nesmí být vyjednávány za zavřenými dveřmi bez kontroly veřejnosti“.

Evropská komise odmítla 10. září registrovat tzv. europetici – evropskou občanskou iniciativu, která žádala zastavení příprav dvou obřích kontroverzních mezinárodních smluv o obchodu a ochraně investic: TTIP a Kanadsko-evropskou obchodní úmluvu (CETA). Vyjednávané texty jsou tajeny před veřejností, europoslanci i národními parlamenty, přístup a vliv na vyjednávání však prokazatelně mají stovky zástupců byznysu.

Tomáš Dumbrovský, expert na právní komparatistiku z Právnické fakulty UK a Univerzity Yale soudí: „Občanská iniciativa je jednou z mála možností přímé účasti občanů na unijním vládnutí zaručená “ústavou” EU. Tomu musí odpovídat zvýšená ochrana tohoto práva. Rozhodnutí Komise je z tohoto pohledu protiústavní“, a dále shrnuje čtyři právní důvody nelegálnosti kroku Komise.

Obě tzv. superúmluvy TTIP a CETA mohou podle kritiků zcela přepsat demokratický systém, jak jej známe. Práva korporací by byla nadřazena běžným občanům, včetně vlastní privilegované justice. Národní státy by ztratily skutečnou možnost suverénně rozhodovat v čemkoli, co by „mohlo ohrozit“ obchod či investice, Evropská unie by se stala nezdravě závislou na zadlužené ekonomice USA. Údajná ekonomická prospěšnost superúmluv je zhusta zpochybňovaná: obdobná panamerická úmluva NAFTA zafungovala právě opačně – oslabila jak životní standardy obyvatel všech zúčastněných zemí, tak situaci malých a středních podniků; zisk přinesla pouze velkým nadnárodním firmám.

Koalice organizací evropské občanské iniciativy i statisíce Evropanů, kteří již smlouvy TTIP a CETA připomínkovali či řešili na demonstracích, chystá akce podobné jako u hrozby přijetí smlouvy ACTA. „V Česku chystáme sérii akcí, které občanům i zákonodárcům bez příkras přiblíží dopady těchto superúmluv. I bez posvěcení Komise rozjedeme petiční akci a čekáme, že v celé Evropě se milion podpisů sejde. V Německu či Velké Británii je Transatlantická dohoda zásadní téma, například před nebezpečným snížením úrovně potravin na úroveň USA varuje i Jamie Oliver“, přibližuje téma Helena Svatošová z Iuridicum Remedium.

Evropská občanská iniciativa (tzv. europetice) je dva roky stará novinka, která má zvýšit zapojení evropské veřejnosti do rozhodování a přiblížit tak EU lidem. Pokud se organizátorům petice podaří sehnat milion podpisů občanů EU, je požadavek petice předmětem veřejného slyšení v Evropském parlamentu a Komise musí vydat k požadavkům zargumentované stanovisko.

Evropský soudní dvůr tedy bude muset brzy rozhodnout, zda Komise odmítla europetici, která měla šanci získat přes milion podpisů, legálně. „Unijní soudy by si měly uvědomit historický význam svého rozhodování o mezích občanské iniciativy. Příliš restriktivní výklad bude mít negativní důsledky pro již tak oslabenou demokratickou legitimitu Unie v době, kdy unijní rozhodnutí mají stále zásadnější dopad na život občanů. TTIP je téměř paradigmatickým příkladem“, dodává právník Tomáš Dumbrovský.


Helena Svatošová, Iuridicum Remedium, tel. 776890170, svatosova@iure.org
Odůvodnění rozhodnutí Komise (AJ): http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/initiatives/non-registered/details/2041
Prohlášení koalice STOP TTIP o právní obraně u ESD: http://stop-ttip.org/european-commission-faces-court-challenge-over-trade-talks/
Právní názor Tomáše Dumbrovského k odmítnutí registrace petice: http://www.iure.org/16/1020/vyjadreni-experta-na-evropske-srovnavaci-ustavni-pravo-judr-tomase-dumbrovskeho-llm-phd-k-od

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz