Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Kuchyňský protest: Nemlčme k porušování lidských práv, nemlčme k Rusku!

7.10.2014
BRNO [Amnesty International Brno]
Autor: Lucie Paseková, tel: 723 146 569

V den výročí smrti novinářky Anny Politkovské připravíme namísto hlasité demonstrace tichou kuchyň. Župany, papuče, samovar… Happening poukazuje na absurdní fakt, že v současné době není v Rusku umožňováno pokojné shromažďování, demonstrace, zakázány jsou i veškeré tzv. „flashmoby“.

„Připojte i vy svůj hlas, společně dáme vědět ruským představitelům, že nám svobody v Rusku nejsou lhostejné. Změna může přijít pouze zevnitř ruské společnosti, proto chceme všem, kdo v Rusku bojují za svá práva a svobody, vyjádřit svou solidaritu a podporu,“ vyzývá koordinátorka Amnesty International Brno Martina Čichoňová.

Kuchyňským protestem se Amnesty International Brno připojuje ke kampani SPEAK OUT RUSSIA FOR FREEDOM! (Promluv za svobodu, Rusko!), jejímž hlavním záměrem je vyjádřit solidaritu těm, kteří se „nebojí mluvit“. Termín je vybrán z důvodu výročí vraždy novinářky Anny Politkovské (Nová Gazeta) dne 7. 10. 2006. Na Moravském náměstí najdete kuchyň, kde se bude podávat ruská večeře. Součástí kuchyňského protestu bude i vystoupení básníka Norberta Holuba, který přečte úryvky z ruské poezie. Přijďte i vy vyjádřit solidaritu a podepsat aktuální petice na podporu dodržování lidských práv.

Více informací a fotopetici, do které se můžete zapojit ze své vlastní kuchyně, najdete zde: http://www.amnesty.cz/rusko.

Kdy: úterý 7. října 2014, od 16 hodin
Kde: Moravské Náměstí (před Místodržitelským palácem), Brno

Další informace:
Tzv. „povídání v kuchyni“ je v ruské literatuře i ve všeobecném povědomí synonymem pro jedinou možnost svobodně diskutovat. V 80. letech minulého století (v době Gorbačovovy „perestrojky“) se svoboda projevu postupně začala uvolňovat, nicméně v dnešním Rusku se doba vrací zpět a svobodné vyjadřování mizí z veřejného prostoru.
Od roku 2012, kdy byl Vladimir Putin potřetí zvolen ruským prezidentem, prošla Státní dumou, dolní komorou federálního shromáždění, řada kontroverzních zákonů, které hrubě porušují práva Rusů. Pokojné protesty jsou zakazovány či rozháněny za použití násilí. Je blokována řada internetových stránek. Výhrůžky novinářům a tlak na nezveřejňování nesouhlasných materiálů je na denním pořádku. Řada aktivistů je ve vězení. Vraždy novinářů a aktivistů jsou vyšetřovány nestandardně a s průtahy.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz