Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ve čtvrtek na Strunách podzimu zazní duchovní i světská hudba Gruzie

29. 10. 2014 -, Econnect/Struny podzimu

Na další z objevných výprav za tajemstvím lidského hlasu zve ve čtvrtek 30. října festival Struny podzimu. Gruzínský mužský pěvecký sbor Didgori představí v Českém muzeu hudby klenoty staré devět století – hudbu sakrální i lidové písně. Gruzínská polyfonie patří od roku 2001 k prvním položkám na seznamu Nehmotného dědictví lidstva UNESCO. Sbor důsledně pracuje s dochovanými písemnými materiály i ústní tradicí, aby přenesl dávné vokální mystérium do dnešních časů. Gruzínská polyfonie je s nadsázkou přirovnávána ke zpěvu ptáků, fascinující je i podobnost s alpským jódlováním. Specifické jsou písně a popěvky spojené se stolováním a přípitky.

Mužský sbor Didgori vystupuje na Strunách podzimu na doporučení zakládajícího ředitele veletrhu Womex Bena Mandelsona. Ten jeho umění popisuje: „Když zpívají, stojí těsně u sebe, je to pocit, jakoby zpívalo jedno tělo, jeden člověk. Viděl jsem je na přehlídce Tbilisi Music Week roku 2013. Seděli jsme u velkého kulatého stolu, Gruzínci při takové příležitosti rádi zpívají. Byl to úžasný zážitek, zvláště když to člověk sleduje z těsné blízkosti.“

Koncert Didgori rozšiřuje několikaletou koncertní řadu, ve které Struny podzimu postupně objevují sílu lidského hlasu a často velmi vzácné autentické vokální projevy kultur z celého světa. V minulosti festival představil pěvecké umění staré Rusi, Sardinie, alpského regionu, Korsiky, dálné Sibiře či Albánie. Vstupenky bude možné zakoupit hodinu před začátkem koncertu v místě konání. Více informací na www.strunypodzimu.cz.

Soubor Didgori vznikl roku 2004. Jeho jméno je historickým odkazem na slavnou bitvu v okolí stejnojmenné hory 40 km západně od Tbilisi, v níž roku 1121 po více než čtyři století trvající muslimské okupaci Gruzínci dobili zpět pozdější hlavní město Gruzie. Ansámbl se snaží co nejvěrněji reprodukovat vokální mistrovství dávných generací. Pomocí tónů a hlasů tlumočí kulturní vzkaz pro příští generace. Didgori vydali jedno koncertní a jedno studiové CD, mají za sebou účinkování na nejrůznějších festivalech věnovaných etnické hudbě. Uměleckým vedoucím je Givi Abesadze.

Festival Struny podzimu se koncertem Didgori přehoupne do své závěrečné třetiny. Nejen na jazzové nadšence čekají v následujících dnech dva hvězdné koncerty: 3. listopadu vystoupí ve Velkém sále Lucerny fenomenální klavírista Brad Mehldau s mandolínovým virtuózem Chrisem Thilem. Hned 5. listopadu zamíří do Rudolfina fascinující jihoafrický trumpetista a zpěvák Hugh Masekela. Hlavní program festivalu uzavře 9. listopadu ve Stavovském divadle první dáma současného andaluského flamenka Estrella Morente. Závěrečnou tečku za letošním ročníkem napíše 12. listopadu v Roxy/NoD klubová noc SPOTLIGHT s magickou show britského tria Young Fathers, LOW či Taylorem McFerrinem.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Související odkazy
Didgori Choir - Khasanbegura

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz