Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Jak na kakaovou krizi? Férovou cenou pěstitelům!

12. 12. 2014 - Harriet Lamb, Fairtrade International

Potomci pěstitelů opouštějí kakaový byznys. Je třeba, aby zpracovatelé čokolády začali brát na vědomí tabu v podobě férových cen a tak zachránili celý sektor. Řešení hrozícího nedostatku čokolády totiž existuje: platit farmářům férovou cenu. Hrozba nedostatku čokolády se stala celosvětovým tématem. Hrůzostrašné prognózy předpovídají temnou budoucnost – takovou, ve které bude čokoláda, kterou si nyní užíváme, stejně drahá jako kaviár. Ostatní se budou muset spokojit s „čokoládou“, která obsahuje tak málo kakaa, kolik je jen možné. Jak můžeme zabránit tomuto katastrofickému scénáři, kterého by se nechtěl dožít žádný milovník čokolády?

Ve skutečnosti existuje jednoduché řešení tohoto problému. A leží na úplném počátku čokolády – v malých rodinných farmách, především v západní Africe, kde se pěstuje kakao. Drobní farmáři z této oblasti pěstují 90 % světové produkce. Problémem je, že na konci sklizně si nevydělají tolik, aby jim to umožnilo vymanit se z chudoby.

V jednom z kakaových družstev v Pobřeží slonoviny je 90 % zemědělců negramotných. Panuje u nich obava, že nedostatek škol povede k tomu, že ani situace jejich dětí se nezlepší. Kakaovníky stárnou a méně plodí. Jejich děti – příští generace pěstitelů kakaa – si uvědomují tvrdou práci a nízký výdělek a nevidí svou budoucnost v zemědělství. Místo toho je i zde patrný celosvětový trend odlivu mladých lidí do velkých měst. Například průměrný věk pěstitele kakaa v Ghaně je 56 let.

Nebudeme-li investovat do toho, aby se z produkce kakaa stalo výnosné živobytí, přestanou ho farmáři pěstovat. Nepotřebujete mít doktorát v oboru ekonomie na Harvardu, abyste si uvědomili, že pokud by bylo pěstování kakaa výhodné, farmáři by do něj investovali a jejich děti by v tom viděly budoucnost. Namísto toho mají pěstitelé z prodeje čokolády méně, zatímco obchodníci, značky a prodejci si užívají mnohem většího podílu ze zisku než kdy předtím. Nedávno vydaná zpráva „Kdo má v rukou moc? Řešení nerovnováhy v zemědělských dodavatelských řetězcích“ odhaduje, že jak maloobchodním řetězcům, tak výrobcům značkových pochoutek připadne 35-40 % podílu z ceny tabulky čokolády a naopak pěstitelé kakaa se musí spokojit pouze s 5 %.

Čokoládové společnosti po celá léta málo investovaly do kakaových farem, stlačovaly cenu za účelem maximalizace zisku a teď tu máme opravdu problém. Dobrou zprávou je, že i když to muselo zajít až k hrozícímu fatálnímu nedostatku čokolády, většina velkých společností se probrala a uvědomila si, že pokračování stávajícím způsobem už nelze. Investují do nových programů s cílem zlepšit kvalitu i kvantitu kakaa.

To je chvályhodné, ale nestačí to. Aby se zabránilo nedostatku čokolády, zemědělci už nyní potřebují lepší příjmy. Když však v místnosti plné šéfů čokoládových společností začnete hovořit o „férové ceně“, zarytě mlčí, šoupou nohama, mumlají cosi o komisi pro hospodářskou soutěž, zavedeném mlčení o tvorbě cen, a pak rychle změní téma. Přesto jsou investice do produktivity bez stanovení cen tikající časovanou bombou, která se může vážně vymstít.
Toto je další rozhodující krok, který musí čokoládový průmysl udělat. Musíme zaplatit farmářům více za kakao dnes, pokud chceme, aby ho pěstovali i zítra. Závisí na tom veškerá naše čokoláda.

Autorka: Harriet Lamb, generální ředitelka Fairtrade International

Převzato od Fairtrade Česko a Slovensko.

Původní článek vyšel na webu deníku The Guardian.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz