Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Probíhá Evropský akční týden proti rasismu. Přátelé přírody přispějí besedou s Vietnamci či návštěvou romského muzea

15.3.2015
PRAHA/OLOMOUC/NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ [Přátelé přírody ČR]
Autor: Hynek Pečinka

V pondělí 16. března začne letošní Evropský akční týden proti rasismu. Ten koordinuje mezinárodní síť občanských iniciativ UNITED. Po sedm dní budou v různých zemích Evropy probíhat setkání, semináře, pochody, workshopy, koncerty a další akce spojené myšlenkou, že rozmanitost obohacuje naši kulturu, společnost i ekonomiku. Nutí nás přemýšlet v širších souvislostech a respektovat odlišnosti jiných lidí. A tím je evropská společnost lépe provázaná a silnější.

Evropský akční týden proti rasismu se koná každoročně kolem 21. března. Na toto datum připadá od roku 1960 Mezinárodní den za odstranění všech forem rasové diskriminace. Tehdy OSN reagovala na vraždu 69 demonstrantů proti apartheidu v jihoafrickém Sharpeville. Od té doby se každoročně tisíce lidí, nejen v Evropě, ale na celém světě, aktivně angažují ve prospěch tolerance, rovnoprávnosti a oslavují rozmanitost.

Česká větev mezinárodního hnutí Naturefriends, Přátelé přírody ČR, se připojuje k Evropskému akčnímu týdnu letos poprvé, a hned trochu jinak než by se dalo očekávat.

"Přátelé přírody přispějí letos k myšlenkám Evropského akčního týdne protirasismu dvěma zajímavými akcemi," sděluje prezident spolku Hynek Pečinka. "Jejich prostřednictvím se chceme podívat pod pokličku života marginálních skupin našich spoluobčanů, okolo nichž je spousta klišé, a dozvědět se o nich od nich samých něco víc."

Skupina "Javory" z Nového Města na Moravě ve spolupráci s Denním centrem pro děti Sociálních služeb města Žďáru nad Sázavou uspořádá v pátek 20. března výjezd pro 15 dětí z romské i většinové sociálně vyloučené populace. V brněnském Muzeu romské kultury se po prohlídce výstavy obrazů a mozaik romského umělce Rudolfa Dzurka s názvem "Století pohrom - století zázraků" zapojí do výtvarné dílny navazující na expozici.

Olomoucká skupina "Malá liška" zorganizuje v neděli 22. března v sousedním městě Šternberku odpolední besedu o přírodě a lidech Vietnamu a jejich životě v Česku, po které bude následovat ochutnávka tradiční vietnamské kuchyně, jak ji oni mají rádi. Akce určená pro veřejnost s názvem "Sousedé odjinud aneb i cizinec je našinec" proběhne v asijském bistru Asia Menu Special v centru města od 14 hodin.

Kromě uspořádání vlastních akcí se Přátelé přírody ČR připojili i k jiným občanským iniciativám, které téma rasismu, fašismu a intolerance připomněly v souvislosti se 76. výročím německé okupace českých zemí a vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava. Při této příležitosti se zúčastnili v neděli 15. března několika pražských vzpomínkových akcí.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz