Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Výzva iniciativy Vraťte nám stát! ústavním činitelům ohledně návštěvy čínského prezidenta v Praze

1. 4. 2016 - Václav Němec, Vraťte nám stát!

Prezident Miloš Zeman ve svém vánočním poselství silácky prohlašoval, že tato země je naše. Díky Pražským hradem iniciované a inscenované návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, která proběhla v minulých dnech v Praze, jsme však mohli po dlouhé době zakusit, že tato země není tak docela naše. Naši občané, kteří chtěli pokojně vyjádřit svůj kritický postoj vůči nedemokratickému čínskému režimu a proti pošlapávání lidských práv, jehož se tento režim dopouští, byli agresivně napadáni skupinami čínských občanů. Podle informací v médiích byly tyto „úderky“ dokonce organizovány a financovány čínským velvyslanectvím a snad i čínskými tajnými službami. Ulice Prahy tak ovládly skupiny příslušníků jiného státu, kteří se k našim občanům chovali nehorázným způsobem, jakoby zde nebyli hosty, ale pány. Čeští občané, kteří si dovolili vyjádřit svůj protest proti současnému čínskému režimu a jeho představitelům například vyvěšením tibetské vlajky, byli navíc popotahováni také policií České republiky, jako by byli nepřáteli státu., kteří se k našim občanům chovali naprosto nehorázným způsobem, jakoby zde nebyli hosty, ale pány. Čeští občané, kteří si dovolili vyjádřit svůj protest proti současnému čínskému režimu a jeho představitelům například vyvěšením tibetské vlajky, byli popotahováni policií České republiky, jako by byli nepřáteli státu., kteří se k našim občanům chovali naprosto nehorázným způsobem, jakoby zde nebyli hosty, ale pány. Čeští občané, kteří si dovolili vyjádřit svůj protest proti současnému čínskému režimu a jeho představitelům například vyvěšením tibetské vlajky, byli popotahováni policií České republiky, jako by byli nepřáteli státu.

Zcela neodůvodněnými restriktivními opatřeními bylo omezeno ústavně garantované právo na svobodu shromažďování. Pokojná shromáždění českých občanů se nemohla konat na místech, kde byla předem řádně ohlášena. Tato omezení nelze ospravedlnit žádnými bezpečnostními ohledy. Utrpěl by snad čínský prezident nějakou zdravotní újmu, pokud by se setkal s autentickým názorem občanů ČR? Bylo snad v zájmu bezpečnosti státu vytvořit pro něj zcela umělé a sterilní prostředí sestávající z pečlivě vybraných tleskačů a „vítačů“, kteří jemu a jeho režimu vyjadřovali svou bezvýhradnou loajalitu a oddanost?

V důsledku opatření v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta nejenže došlo k okleštění ústavně garantovaných občanských práv, ale veřejné instituce a policie České republiky se v podstatě staly prodlouženou rukou represivních složek nedemokratického státu.

Tyto události jsou o to znepokojivější, že se dějí v době, kdy prezident Zeman svými výroky i praktickými kroky nepokrytě signalizuje odklon od našich partnerů v EU a v NATO, jakož i odklon od našeho hodnotového fundamentu, pracně budovanému v uplynulých 25-ti letech.

Výše uvedené skutečnosti považujeme za mimořádně alarmující. Proto se obracíme na ústavní činitele: poslance, senátory a členy vlády a žádáme, aby se zasadili o důkladné vyšetření toho, jak a kým byla přijímána neodůvodněná opatření v době státní návštěvy čínského prezidenta, jakož i o vyšetření všech incidentů, při nichž byli naši občané napadáni cizími státními příslušníky či bezdůvodně perzekuováni policejními složkami. Zároveň žádáme, aby byly vyvozeny odpovídající důsledky pro úřední osoby či politické představitele, kteří jsou za tato opatření a tyto incidenty zodpovědní. Vyzýváme dále vládu a prezidenta ČR, aby se zastali svých občanů a vznesli důrazný protest proti postupu čínského velvyslanectví v Praze a proti chování skupin čínských občanů v průběhu návštěvy jejich prezidenta.

Václav Němec, filosof (inciativa Vraťte nám stát!)
Hana Marvanová, advokátka (inciativa Vraťte nám stát!)
Petr Havlík, analytik a publicista (inciativa Vraťte nám stát!)
Jakub Múčka, student (hnutí Politika a svědomí)
Ester Geislerová, herečka a výtvarnice
Jan Štern, dramaturg a publicista
Ivan Fišera, sociolog
Kristýna Liška Boková, herečka a tanečnice
Jenovéfa Boková, herečka


V Praze, dne 31. 3. 2016

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz