Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Zahraniční dobrovolníci opět přijeli pomoci s rekonstrukcí zámku Veselí

5.8.2019
VESELÍ NAD ÚHLAVOU [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
Autor: Jan Dressler, vedoucí workcampu, tel: 776 169 904

Do západočeské obce Veselí nad Úhlavou (okres Klatovy) zamířila skupina devíti dobrovolníků z různých částí Evropy. Cílem workcampu, který se koná ve dnech 4. 8. - 17. 8. 2019, je pomoc při rekonstrukci zámku Veselí. O záchranu zámku usiluje místní spolek Tvrz Veselí, dobrovolníky pak zajišťuje nezisková organizace INEX - Sdružení dobrovolných aktivit.

Letní workcamp na zámku Veselí je možné považovat už za tradiční akci. Díky spolupráci místního spolku Tvrz Veselí s neziskovou organizací INEX-SDA se letos koná po čtvrté. Na dobrovolníky čeká údržba zámeckého parku a vyvážení suti ze spadlé hlavní střechy. Z vyvezené suti se pokusí vytřídit použitelný stavební materiál, jako jsou trámy, desky a břidlicové střešní tašky.

Mimo to se dobrovolníci zapojí do místního dění. „Během workcampu se na zámku bude konat představení pro děti, přičemž dobrovolníci nám pomůžou s přípravou. Dál se můžou místní děti těšit na den mezinárodních her,“ upřesňuje Marta Tomanová, předsedkyně spolku Tvrz Veselí. Věkové i národnostní složení dobrovolníků je poměrně pestré. „Jsou tu lidé ze Španělska, Francie, Německa, Ruska, Běloruska a České republiky. Nejmladšímu je 18 a nejstaršímu 52 let,“ říká Tereza Plachká, jedna z vedoucích dobrovolníků.

Na workcamp dobrovolníci přijíždějí nejen kvůli práci, ale také proto, aby se seznámili s historií a kulturou naší země a poznali nové přátele. Ve volném čase se chystají navštívit Domažlice, Plzeň, poutní místo Dobrá voda nebo jen tak vyrazit do přírody. Artemij z Německa k tomu říká: „Workcamp vidím jako skvělou příležitost naučit se něco nového a seznámit se s novými lidmi.“

Nejstarší záznam o tvrzi ve Veselí je z roku 1524, současnou novogotickou podobu získal zámek až v 19. století. Jeho zabavení v roce 1940 a následné znárodnění v roce 1948 byly hlavními příčinami postupného zchátrání ve druhé polovině 20. století. V roce 2014 se ale skupina místních nadšenců rozhodla zámek zachránit a založila spolek Tvrz Veselí.

Cílem spolku je nejen zámek zrekonstruovat, ale také do něj vnést život. V budoucnu by měl sloužit ke kulturním, společenským a vzdělávacím akcím. O tom, jakými opravami zámek za posledních pět let prošel, se lze přesvědčit na webových stránkách spolku www.tvrzveseli.cz. Na stejné adrese najdou případní zájemci o finanční podporu veškeré potřebné informace.

Nezisková organizace INEX-SDA se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991. INEX-SDA přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (dobrovolnické projekty), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Do České republiky každoročně přijíždí přibližně tři sta mezinárodních dobrovolníků, kteří se věnují ekologickým projektům, pomoci místním komunitám nebo obnově kulturně-historických památek. Do zahraničí pak během sezony vyjíždí průměrně pět set českých dobrovolníků.

Ilustrační fotografie (realizace workcampu v minulém roce, archiv INEX-SDA):
https://drive.google.com/drive/folders/1rA4u4cS00HBiqorsYIzzwFjBJjwHPyUn?usp=sharing

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz