Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Skupina dobrovolníků znovu přijíždí na hrad Grabštejn pomoci kultivovat jeho okolí

5.8.2019
GRABŠTEJN [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
Autor: Kateřina Klacková, vedoucí workcampu, tel: 607 027 947

Východočeský hrad Grabštejn ve dnech 5. až 17. srpna 2019 hostí mezinárodní skupinu dobrovolníků, kteří se přijedou podílet na kultivaci jeho přilehlých zahrad a svahů. Deset mladých lidí z celého světa se projektu zúčastní v rámci spolupráce organizace INEX - Sdružení dobrovolných aktivit a obce Chotyně.

Dobrovolníky na Grabštejnu čeká především fyzická práce na přilehlých zahradách hradu. Kromě odstraňování náletů ze svahů kopce, na kterém se hrad nachází, budou dobrovolníci pomáhat i s dalšími pracemi v rámci údržby hradu, jako je například natírání okenních rámů. Skupina bude spolupracovat s místním zahradníkem a správcem hradu.

Při projektu nepůjde pouze o výpomoc na hradě, ale také o setkání lidí z odlišných zemí. Letos se přihlásili dobrovolníci z Taiwanu, Španělska, Portugalska, Turecka a Číny. Kromě sdílení svých vlastních kultur navzájem budou dobrovolníci poznávat tu českou při objevování okolí. Jak potvrzuje česká vedoucí Klára Dubinová, dobrovolníci se mohou těšit také na spoustu volnočasových aktivit: „ Máme samozřejmě vyhrazený také čas na odpočinek. Pro dobrovolníky máme naplánovaný výlet do Liberce s výstupem na Ještěd, nebo koupání v nedaleké pískovně Kristýna.“

Pro hrad Grabštejn nebude mezinárodní návštěva nic nového. INEX-SDA zde organizuje mezinárodní dobrovolnické projekty každé léto již několikátým rokem. Už v letošním červenci se zde vystřídala jedna skupina dobrovolníků.

O hradě Grabštejn

První zmínky o hradě pochází z roku 1286. V 16. století byl gotický hrad přestaven na honosné renesanční sídlo, které je z velké části zachováno dodnes. Roku 1704 se hrad dostává do rukou rodu Clam – Gallasů, kterým je veškerý majetek zabaven roku 1945 na základě prezidentských dekretů a hrad do roku 1970 slouží potřebám armády. Bohužel vlivem času a příležitostných vandalů se z hradu stává neobývaná zřícenina. V roce 1990 začínají rozsáhlé opravy polozříceného objektu, jež byly z velké části ukončeny v roce 2010. Od té doby se na hradě koná spoustu kulturních akcí jako výstavy, koncerty nebo řemeslné jarmarky.

O INEX-SDA

Nezisková organizace INEX-SDA, pod jejíž záštitou je workcampy organizován, se mezinárodním dobrovolnictvím zabývá již od roku 1991. INEX – SDA přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy, které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň ročně vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Do České republiky každoročně přijíždí přibližně tři sta mezinárodních dobrovolníků, kteří se věnují ekologickým projektům, pomoci místím komunitám nebo právě pomoci při obnově kulturně – historických památek.

ILUSTRAČNÍ FOTOGRAFIE (realizace projektu v minulém roce, archiv INEX-SDA):
https://drive.google.com/drive/folders/16Kq1zeEdj2ndlD_8OHyW92ZRQtFqTe0A?usp=sharing


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz