Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

TIBETSKÁ TSAMPA v OSTRAVĚ

2.12.2019
OSTRAVA [MOST ProTibet, o.p.s.]
Autor: Petr Ďásek, tel: 603730272

V západním pojetí je božským pokrmem nazývaná mana – něco lahodného a posilujícího. Ale nezaslouží si označení „božská“ spíš tsampa (též campa) - strava obyvatel země, kde se hory dotýkají nebe a jsou tak blízko bohům? Když božstva sestupovala ze svých výšin, zákonitě to měla nejblíže do Tibetu, kde se na první zastávce mohla občerstvit potravinou z praženého a mletého ječmene.
Češi nemusí pro tsampu jezdit do Tibetu. Ostravská nezisková organizace MOST ProTibet spustila od 1.12.2019 její výrobu v rámci sociálního podniku. Obecně prospěšná společnost tak vytvořila nová pracovní místa pro dlouhodobě nezaměstnané a lidi se zdravotním znevýhodněním. Výrobek navíc odpovídá trendům naší doby – pochází z kvalitní BIO produkce v ČR a splňuje všechny aspekty pro zdravý životní styl. Prodává se v ekologickém rozložitelném obalu.
Tsampa je vlastně jedno z nejstarších instantních jídel na světě, její příprava je rychlá, je chutná a zdravá. Její využití je mnohostranné, dá se z ní připravit mnoho různých pokrmů. V podstatě se jedná o zdravý "fast food". Produkt má jemnou oříškovou chuť, obsahuje veškeré minerály a vitamíny pocházející z celého zrna. Protože se melou celá zrna, je lepek v tsampě daleko lépe stravitelný než u běžné bílé mouky.
Potravina, kterou si rád na snídani dává dalajlama, nabízí i nám Středoevropanům rychlou
a snadnou přípravu, stačí zalít horkou nebo studenou vodou, čajem, mlékem, džusem, polévkou. Je ideální k pobytu v přírodě – outdoor, treking, turistika – po staletí ověřeno tibetskými nomády a mnoha cestovateli.
Recepty na cukroví, tsampové kuličky, přílohy jídel a kaše najdete na www.protibet.cz/tsampa a zároveň se sami můžete poděli o své tipy na všechny nově objevené chuťové variace.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz