Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Děkujeme dárcům krve. Přidejte se!

11.6.2020
PRAHA [Pionýr]
Autor: Jakub Kořínek, tel: 777745886

Každý z nás se může dostat do situace, kdy bude potřebovat krev někoho jiného. V takové chvíli jsme závislí na dárcích, které ale nepoznáme a nemůžeme jim přímo poděkovat. Co s tím? V neděli 14. 6. je Světový den dárců krve, kdy můžeme všem vyslovit své „Díky!“.

Pionýrští dárci
V Pionýru zazní poděkování mnohokrát a hodně hlasitě, protože do dlouhodobé iniciativy Zdravá pionýrská krev se zapojují i pionýrky a pionýři, kteří mají za sebou už desítky odběrů. Mnozí z nich byli oceněni nejvyššími stupni Janského plakety i pionýrskými vyznamenáními. Svým příkladem získávají i řadu dalších, které přivádějí jako prvodárce.

Ani pandemie nezastavila dobrou vůli
Během koronavirové krize některé nemocnice hlásily nedostatek krve a jejích složek a oslovovaly registrované dárce, mezi nimi i ty pionýrské. Na odběrová místa vyrazili například Ivana Vejvodová z Jaroměře, Darina Zdráhalová z Kroměříže, Jiří Perkner z Chomutova, Vojta Zeman z Horní Cerekve a další.

Mezi pionýrskými dárci byl i Radovan Mlejnek z Prahy, kterého jsme se zeptali, jestli neměl vzhledem k epidemiologické situaci obavy a co ho vlastně k darování vede.
„Obavy jsem neměl. Jsem registrovaný dárce, a tak, když mi z nemocnice poslali výzvu, řekl jsem si, že to určitě mají vymyšlené, a šel jsem. A proč jsem začal darovat? Pomáhá to druhým a mě to nic nestojí. Také jsem navrhoval triko pro projekt Zdravá pionýrská krev a chtěl jsem ho s čistým svědomím nosit. Navíc mám od malička krajně nepříjemný pocit z injekčních stříkaček a rozhodl jsem se, že to musím zlomit. Vlastně je to pro mě kombinace pionýrských ideálů Pomoci a Překonání.“


Zdravá pionýrská krev – základní informace
Tato dárcovská iniciativa probíhá v Pionýru už od roku 2001. Jejím cílem je nacházet mezi našimi dobrovolníky nové dárce, kteří se budou na transfúzní stanice vracet dlouhodobě. Řada z nich daruje skutečně nejčastěji, jak je to možné (ženy 3x a muži 4x ročně). V posledních letech také rozšiřuje svůj apelační i informační záběr nejen na darování krve, ale i jejích dalších složek a také kostní dřeně.
Vše o iniciativě i řadu informací o darování samotném najdete na adrese: pionyr.cz/cinnost/projekty/zdrava-pionyrska-krev


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz